Havas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Agencja Informacyjna Havas - pierwsza na świecie nowoczesna agencja informacyjna. Utworzona została przez Charles'a-Louisa Havasa w 1835 roku w Paryżu.

Agencja ta posiadała własnych: kurierów, korespondentów i przedstawicieli zagranicznych. Havas zatrudniał J. Reutera i Bernharda Wolffa, którzy potem założyli własne agencje informacyjne. Agencję Reutera w Londynie i agencję Wolffa w Berlinie.[1]

Agencja informacyjna Havas ustanowiła w 1845 roku pierwszy telegraficzny serwis informacyjny we Francji. Kolejną ważną data był rok 1870, kiedy to agencje Reutera, Havasa i Wolffa zawarły umowę określającą ich strefy wpływów. Havas utrzymał w swojej strefie europejskie kraje romańskie (Włochy, Francja, Hiszpania) oraz część północną i południową Afryki. Reuter - Wielką Brytanię oraz posiadłości brytyjskie w Afryce i Azji, a Wolff środkową i północną Europę, umowa ta obowiązywała do końca lat 30. XX wieku, aż do wynalezienia i zastosowania krótkich fal radiowych. Wiązało się to z obcięciem kosztów komunikacyjnych.

Po śmierci Charlesa Louisa Havasa, agencja przeszła w ręce jego syna, a od 1879 roku przekształcona została w towarzystwo akcyjne. W 1920 roku Havas połączyła się z Societe Generale d'Annonces i dzięki temu rozszerzyła działalność medialną w dziedzinie radia i kina, a od 1923 roku zaczęła zajmować się reklamą.

Dominacja Havasa, Reutera i Wolffa została wzmocniona przez powstałą w 1923 roku Ligę Agencji Sprzymierzonych. Rozwojowi agencji prasowych sprzyjało w tym czasie zastosowanie radiotelegrafu (1923) i dalekopisów (1929). Do II wojny światowej 47 procent inwestycji Agencji Havas finansowanych było przez rząd Francji.

W 1940 roku wraz z przejęciem Francji przez hitlerowców agencję Havas zamknięto. Pozostała tylko prywatna agencja reklamowa o tej samej nazwie. Bezpośrednio po II wojnie światowej w miejsce agencji Havas, powstała Agence France Presse.

Przypisy

  1. Od 1851 roku między Londynem a Paryżem odbywała się łączność za pośrednictwem kabla telegraficznego