Haven (album)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Haven
Wykonawca albumu studyjnego
Dark Tranquillity
Wydany

17 lipca 2000

Nagrywany

marzec – kwiecień 2000 w Studio Fredman w Göteborgu, Szwecja

Gatunek

melodic death metal, gothic metal

Długość

43:05

Wydawnictwo

Century Media

Producent

Dark Tranquillity, Fredrik Nordström

Oceny
Album po albumie
Skydancer / Of Chaos and Eternal Night
(1999)
Haven
(2000)
Damage Done
(2002)

Haven – piąta płyta szwedzkiej grupy melodic death metalowej Dark Tranquillity. Wydawnictwo ukazało się 17 lipca 2000 roku nakładem wytwórni muzycznej Century Media Records[2].

Nagrania zostały zarejestrowane między marcem a kwietniem 2000 w Studio Fredman w Göteborgu. Jest to pierwszy album zespołu nagrany z nowym basistą Michaelem Nicklassonem i klawiszowcem Martinem Brändströmem. Również jest to pierwsze wydawnictwo, na którym Martin Henriksson zagrał na gitarze, a nie na gitarze basowej. Przeszedł z funkcji basisty na funkcję gitarzysty po tym jak Fredrik Johansson opuścił zespół po nagraniu płyty Projector.

Album ten podobnie jak poprzedni został różnie odebrany przez fanów. Haven rozwija nowe pomysły wprowadzone na płycie Projector. Na Haven jest więcej instrumentów klawiszowych i elektroniki niż na poprzednich płytach. Produkcja albumu jest też bardziej wypolerowana niż wcześniej. Pierwotnie wokalista Mikael Stanne podobnie jak na poprzedniej płycie miał śpiewać zarówno grolwem jak i czystym śpiewem jednak ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu ponieważ członkowie zespołu uznali, że ze względu na produkcję utwory będą brzmieć zbyt emocjonalnie. Czyste wokale Mikaela można usłyszeć w utworze "In Sight" pojawiającym się na kompilacji Exposures — In Retrospect and Denial, a także ponownym wydaniu płyty Haven z 2009 roku.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[2].

Nr Tytuł utworu KompozytorzyDługość
1.„The Wonders at Your Feet”Anders Jivarp, Martin Henriksson, Martin Brändström3:01
2.„Not Built to Last”Jivarp, Henriksson, Brändström3:38
3.„Indifferent Suns”Henriksson, Michael Nicklasson3:35
4.„Feast of Burden”Jivarp, Henriksson3:25
5.„Haven”Jivarp, Henriksson3:32
6.„The Same”Jivarp, Henriksson, Brändström3:10
7.„Fabric”Brändström3:56
8.„Ego Drama”Jivarp, Henriksson4:34
9.„Rundown”Jivarp, Henriksson3:53
10.„Emptier Still”Henriksson3:39
11.„At Loss for Words”Jivarp, Henriksson6:42
43:05

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Album podobnie jak poprzedni otrzymał mieszane recenzje. Jedni krytykowali zespół za odejście od klasycznego stylu, inni chwalili zespół za innowacyjność. Gitarzysta Niklas Sundin pozostał dość krytyczny wobec tej płyty, określając ją jako swój "Najmniej lubiany album Dark Tranquillity":

"Haven to właściwie mój najmniej ulubione wydawnictwo Dark Tranquillity. Miejscami jest trochę zbyt bezpieczne i prawdopodobnie mogłoby skorzystać z większej różnorodności. Kontrast między łagodnymi, a ciężkimi częściami mógł być znacznie większy. A część materiału w średnim tempie nie jest moją filiżanką herbaty. Ale tak, jak powiedziałem, zawsze tworzyliśmy albumy, które w tamtym czasie wydawały się istotne, więc nie mogę powiedzieć, że cokolwiek by to zmieniło"[3].

Część krytyków uznała jednak ten album za dobre wydawnictwo. Jason Hundey ze strony AllMusic pochwalił ten album określając go jako "inspiracje" i "kamień milowy w karierze zespołu"[1].

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]