Heartlight

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Heartlight / Heartlight PC
Heartlight.png
Producent XLand
Wydawca LK Avalon
Dystrybutor LK Avalon, Epic Games
Projektant Janusz Pelc
Data wydania 1991 Atari
1994 PC
Gatunek logiczna
Tryby gry Gra jednoosobowa
Język polski, angielski
Wymagania sprzętowe
Platforma Atari XE/Atari XL, PC
Nośniki dyskietka

Heartlightgra komputerowa stworzona w 1991 przez Janusza Pelca, początkowo na 8-bitowy komputer Atari, a w 1994 roku została wydana wersja na PC przez firmę Xland (która wydała większość gier stworzonych przez Pelca) jako Heartlight PC. Jej polskim dystrybutorem był LK Avalon, a zagranicznym Epic Games.

Wersja shareware zawierała 20 poziomów, wersja pełna – 60, a rozszerzona (Heartlight Deluxe) – 70. Obecnie wersja pełna w języku angielskim rozprowadzana jest na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5[1][2] i może być pobierana całkowicie za darmo z Internetu.

Rozgrywka i fabuła[edytuj | edytuj kod]

Gra oparta jest na klasycznym Boulder Dashu, wymaga zatem od gracza nie tylko zręcznych palców ale także logicznego myślenia.

Głównym bohaterem gry jest krasnal Mosiek[3] (w wersji angielskiej Percival), którego misją jest pozbieranie wszystkich serduszek z 60 komnat. Zadanie to przydzieliła mu jego ukochana, Rachela, by dowiódł, iż jest on godzien jej ręki.

W każdej komnacie umiejscowione są drzwi, które otworzą się tylko i wyłącznie wtedy, gdy krasnal zbierze wszystkie serduszka. Obiekty ulokowane na każdym poziomie są zarówno pomocą jak i niebezpieczeństwem dla bohatera, a znalezienie sposobu na słuszne ich wykorzystanie jest warunkiem ukończenia każdego z 60 etapów. Gra umożliwia przechodzenie do następnego poziomu, pomijając przejście poprzedniego, ale i tak grę uznaje się za ukończoną nie po zaliczeniu ostatniego etapu, ale po udanym przejściu ich wszystkich.

Jeśli zdarzy się, że bohater utknie (zostanie zasypany kamieniami, teleportuje się w miejsce, z którego nie ma drogi powrotnej, zniszczy drzwi), może on "popełnić samobójstwo" (gracz wówczas musi wcisnąć klawisz escape).

Śmierć bohatera oznacza rozpoczęcie etapu od samego początku.

Obiekty na planszy[edytuj | edytuj kod]

Każdy obiekt ma swoje przeznaczenie i duże znaczenie strategiczne. Ich umiejętne wykorzystanie jest niezbędne do ukończenia poziomu.

 • bohater – Mosiek może poruszać się w czterech kierunkach i przesuwać niektóre obiekty (ale tylko po jednym naraz).
 • serduszko – zebranie wszystkich z planszy jest kluczem do ukończenia poziomu, gdyż to właśnie sprawia, że drzwi od komnaty otwierają się. Paradoksalnie, serduszko, gdy spadnie bohaterowi na głowę, zabija go.
 • kamień – blokuje bohaterowi swobodne przejście. Jako, iż jest to obiekt ruchomy, bohater może go przesuwać w prawo lub lewo. Kamienie, gdy nie ma pod nimi murku albo trawy, spadają, a ich kontakt z głową bohatera kończy się jego śmiercią. Kamień, który leży na kamieniu, spadnie w dół, gdy będzie graniczył z pustą przestrzenią.
 • bomba – obiekt ten służy do niszczenia innych przedmiotów na planszy. Można ją zdetonować spychając w przepaść lub zrzucając na nią inny obiekt, np. kamień. Gdy wybucha jedna bomba, a obok niej są następne, wybuch pierwszej spowoduje eksplozję kolejnej itd.
 • balonik – jest w stanie unieść jeden dowolny obiekt (w tym i bohatera). Zniża on swój lot, jeśli leży na nim więcej niż jeden obiekt, ale znacznie hamuje upadek swego ładunku i uniemożliwia jego kontakt z bohaterem.
 • trawa – podstawowy element wypełniający. Każde nadepnięcie na trawę usuwa ją z planszy, wobec czego należy często rozważnie wykonywać ruchy po niej, by nie robić zbędnych pustych przestrzeni (sprawiających na przykład, że kamień spadnie na dół, w miejsce inne niż oczekiwał gracz). Bomba, gdy spadnie na trawę, nie niszczy jej. Obiekty na "krawędzi" trawy nie spadają w dół.
 • pustka – brak jakiegokolwiek elementu na planszy, jest szczególnie przydatna do osadzania w niej kamieni i służy jako tor lotu bomb.
 • murek zwykły – trwały element wypełniający. Można go zniszczyć jedynie przy użyciu bomby. Obiekty stojące na krawędzi murku spadają.
 • murek stalowy – niezniszczalny element wypełniający. Nie można go zniszczyć nawet wieloma bombami. Obiekty stojące na krawędzi murku stalowego nie spadają.
 • plazma – element wypełniający, który spełnia taką samą rolę co murek zwykły.
 • teleport – pas bloków, przez który może przejść bohater, ale tylko w jednym określonym kierunku.
 • drzwi – zebranie wszystkich serduszek sprawi, że drzwi się otworzą i umożliwią Mośkowi przejście do kolejnego poziomu. Ich zniszczenie bombą spowoduje, że bohater nie będzie w stanie wydostać się z komnaty.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Imiona głównych bohaterów (w wersji polskiej) zaczerpnięto z Wesela Stanisława Wyspiańskiego.
 • Gra wykorzystywała jako zabezpieczenie antypirackie własną instrukcję. Po uruchomieniu program żądał pewnego konkretnego słowa z konkretnej strony i konkretnego wiersza.
 • Mimo iż program nie posiadał edytora poziomów, własne komnaty można było tworzyć za pomocą zwykłego edytora tekstu, gdzie pewne znaki (np. $, &) oznaczały obiekty na planszy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]