Przejdź do zawartości

Hebefilia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Hebefilia (z gr. Ἥβη Hḗbē, łac. Hebe – młodość i φιλία – miłość) – parafilia polegająca na seksualnych preferencjach dorosłych do kontaktów z osobami we wczesnym okresie dojrzewania (11–14 lat)[1], w przeciwieństwie do efebofilii (preferencja osób w późnym okresie dojrzewania, w wieku około 15–19 lat) i pedofilii (preferencja osób przed okresem dojrzewania). Słowo hebefilia zarezerwowane jest wyłącznie do określania przypadku, kiedy popęd seksualny do osób w okresie dojrzewania jest silniejszy niż do osób dojrzałych.

Zakres wiekowy osób preferowanych w hebefilii jest podany w przybliżeniu, ponieważ rozpoczęcie i zakończenie dojrzewania przebiega różnie. Częściowo z tego powodu niektóre definicje chronofilii pokazują nakładanie się preferowanych zakresów wiekowych w pedofilii, hebefilii i efebofilii. Na przykład DSM-5 rozszerza niedojrzałość płciową do wieku 13 lat, ICD-10 włącza wczesny etap dojrzewania do preferencji w pedofilii, a niektóre definicje efebofilii zawierają preferowany zakres wieku od 14 lat, aż do późnego wieku nastoletniego. Średnio dziewczęta rozpoczynają proces dojrzewania w wieku 10 lub 11 lat, a chłopcy w wieku 11 lub 12 lat. Określenie efebofilia nie występuje w klasyfikacjach zaburzeń psychicznych DSM-5 i ICD-10. Hebefilia podobnie jak efebofilia może być zdiagnozowana jako parafilia niespecyficzna (DSM 302.9), w sytuacji gdy powoduje dysfunkcję lub jest przyczyną zachowań o charakterze wykorzystania seksualnego. Uważa się, że odróżnienie pociągu seksualnego do dzieci przed okresem dojrzewania, od pociągu seksualnego do osób we wczesnym lub późnym okresie dojrzewania jest istotne z klinicznego punktu widzenia[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Glueck, B.C., Jr. (1955). Final report: Research project for the study and treatment of persons convicted of crimes involving sexual aberrations. June 1952 to June 1955. New York: New York State Department of Mental Hygiene.
  2. Prentky, R.; Barbaree, H: Commentary: Hebephilia – a would-be paraphilia caught in the twilight zone between prepubescence and adulthood.