Heidi (serial telewizyjny 1978)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Heidi
Gatunek serial rodzinny
Kraj produkcji RFN / Szwajcaria
Oryginalny język niemiecki
Główne role Katia Polletin
Liczba odcinków 26
Liczba serii 1
Produkcja
Produkcja John Sevastopulo,
Stefan Zürcher
Reżyseria Louis Elman,
Tony Flaadt,
Joachim Hess
Scenariusz Irene Rodrian,
Helmut Kissel,
Uta Geiger-Berlet
Muzyka Siegfried Franz
Zdjęcia Stephan Stucki
Czas trwania odcinka ok. 45 minut
Pierwsza emisja
Data premiery 13 września 1978
Polska ok. grudnia 1989
Stacja telewizyjna Polska TVP1
Lata emisji 1978-1979
Polska 1989-1990

Heidiserial telewizyjny dla dzieci, produkcji zachodnioniemiecko-szwajcarskiej. Historia dziewczynki, która mieszka z dziadkiem w szwajcarskich Alpach. Jest jedną z najbardziej znanych ekranizacji powieści Heidi, szwajcarskiej pisarki; Johanny Spyri.

Światowa (szwajcarska) premiera serii miała miejsce jesienią 1978 roku. W Polsce, serial emitowała Telewizja Polska, w sobotnim porannym bloku programów dla dzieci; od końca 1989 roku do 23 czerwca 1990.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Mała Heidi jest sierotą, wychowywaną przez siostrę zmarłej matki. Gdy ciotka dostaje jednak propozycję dobrej pracy we Frankfurcie, oddaje przeszkadzającą jej w tym Heidi, pod opiekę zdziwaczałego dziadka, zwanego Halnym Stryjkiem. Heidi szybko się z nim zaprzyjaźnia, a za jej sprawą, zmienia się wizerunek dziadka we wsi. Wnuczce i dziadkowi nie jest jednak dane cieszyć się długo wspólnym życiem, gdyż ciotka niespodziewanie wraca i oświadcza, iż zabiera dziewczynkę do Frankfurtu, gdzie ma być towarzyszką zabaw chorej Klary. Heidi nie czuje się dobrze w nowym miejscu i coraz bardziej tęskni za domem. Gdy zaczyna chorować, lekarz rodzinny każe bezzwłocznie odesłać ją na wieś. Heidi szybko odzyskuje siły i zaprasza przyjaciółkę na wakacje. Pobyt chorej dziewczynki w górach przywraca jej siły i Klara również wkrótce wraca do zdrowia.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]