Heinrich von Siegburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Heinrich von Siegburg
Data śmierci

8 lipca przed 1125

Biskup płocki
Okres sprawowania

? - 1103?

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

łaciński

Sakra biskupia

brak danych

Heinrich von Siegburg (zm. 8 lipca przed 1125) – biskup polski niemieckiego pochodzenia znany z nekrologu jego macierzystego konwentu w Siegburgu.

Początkowo był kapelanem arcybiskupa Kolonii Annona. Jego pontyfikat przypadał zapewne na przełomie XI i XII wieku, jednak na jego temat nie da się nic bliżej powiedzieć. Według hipotezy Karola Maleczyńskiego, był biskupem płockim. Prawdopodobnie był jednym z dwóch biskupów złożonych z urzędu przez legata Gwalona w 1103.

Według Gerarda Labudy jest on identyczny z "opatem" Henrykiem znanym z Żywota św. Ottona z Bambergu, z którym Otto przybył do Polski w latach 80. XI wieku i który miał później zostać "arcybiskupem polskim".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tadeusz Wasilewski: Kościół monarszy w X-XII wieku i jego zwierzchnik biskup polski, Kwartalnik Historyczny, Tom 92., 1985, s. 752
  • Gerard Labuda: Szkice historyczne X-XI wieku: z dziejów organizacji Kościoła w Polsce we wczesnym średniowieczu, Wyd. Pozn. 2004, s. 382-384
  • Karol Maleczyński, W sprawie nieznanego biskupa polskiego Henryka, Sprawozdania Towarzystwa Naukowego we Lwowie (1937)