Heinz Nixdorf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Heinz Nixdorf

Heinz Nixdorf (ur. 9 kwietnia 1925 w Paderborn, zm. 17 marca 1986) – niemiecki pionier przemysłu komputerowego, przedsiębiorca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1942 został powołany do wojska przez niemieckie siły zbrojne. Edukację na poziomie szkoły średniej zakończył dopiero po zakończeniu II wojny światowej.

Od 1947 do 1952 studiował fizykę we Frankfurcie. W 1951 po raz pierwszy miał kontakt z technologią komputerową podczas pracy w Remington Rand. W 1952 przerwał studia i założył Labor für Impulstechnik w Essen. Zaczął od produkowania podzespołów komputerowych dla RWE, wkrótce został także stałym dostawcą dla Wanderer-Werke i Compagnie des Machines Bull. W 1964 wypuścił na rynek System 820 – swój pierwszy komputer przenośny. W 1968 wykupił swojego największego odbiorcę – Wanderer-Werke, którą przyłączył do nowo założonego przez siebie przedsiębiorstwa – Nixdorf Computer AG – mającego siedzibę w Paderborn. W latach 70. Nixdorf Computer AG była liderem rynku w RFN oraz czwartym pod względem wielkości producentem komputerów na świecie. W 1986 Nixdorf Computer AG zatrudniał 25 500 pracowników w 44 krajach, a roczne dochody netto przedsiębiorstwa oscylowały w granicach 4,5 mld DM. W tym samym roku jego założyciel zmarł w Hanowerze podczas organizowanych po raz pierwszy targów CeBIT.

Z pomocą ofiarodawców założył największe na świecie muzeum komputerów w Paderborn, nazwane na cześć jego twórcy Heinz Nixdorf MuseumsForum.