Heksokinaza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludzka heksokinaza (dimer)

Heksokinaza (EC 2.7.1.1) – enzym z klasy transferaz katalizujący pierwszą reakcję glikolizy, polegającą na fosforylacji glukozy do glukozo-6-fosforanu. Jest to reakcja fizjologicznie nieodwracalna. Jest enzymem mało swoistym, oprócz glukozy fosforyluje inne heksozy. Występuje w wielu formach izoenzymatycznych. Jedna z nich, nosząca nazwę glukokinaza, występuje w wątrobie i znacząco różni się od innych postaci tego enzymu; wykazuje ona 7-krotnie wyższą wartość Km.

Reakcja[1][edytuj | edytuj kod]

Glukoza + ATPGlukozo-6-fosforan + ADP + H+

Regulacja[edytuj | edytuj kod]

Heksokinaza może być hamowana przez glukozo-6-fosforan - hamowanie na zasadzie sprzężenia zwrotnego (hamowanie produktem). Kiedy fosfofruktokinaza I jest nieaktywna, gromadzi się fruktozo-6-fosforan, a równocześnie z nim glukozo-6-fosforan, ponieważ te dwa metabolity znajdują się w równowadze dzięki działaniu izomerazy glukozofosforanowej. Zahamowanie heksokinazy wzmacnia zahamowanie fosfofruktokinazy I.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. REACTION: R02848 [1]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Metabolizm węglowodanów. W: B.D.Hames, N.M.Hooper: Krótkie wykłady. Biochemia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007 (wydanie drugie); strona 327