Helen Oyeyemi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Helen Oyeyemi podczas Ubud Writers & Readers Festival w 2012 roku

Helen Oyeyemi (ur. 28 września 1984 r.) – brytyjska pisarka, pochodzenia nigeryjskiego.

Urodziła się w Nigerii w Afryce Zachodniej, a w wieku czterech lat, przeniosła się wraz z rodzicami do Londynu. Swoją debiutancką powieść, Mała Ikar, napisała pod koniec szkoły średniej w ciągu siedmiu tygodni. Prawa do książki zakupiło znane brytyjskie wydawnictwo Bloomsbury, a kilka miesięcy później aż siedemnastu wydawców zagranicznych. W roku 2005 Oyeyemi została nominowana do British Book Award.

Oyeyemi w 2006 r. ukończyła politologię na Corpus Christi College w Cambridge. Tam też, dwie z jej sztuk teatralnych Juniper's Whitening i Victimese, zostały wystawione przez studentów, co zaowocowało publikacją w wydawnictwie Methuen.

Druga książki Oyeyemi "The Opposite House" ukazała się w Wielkiej Brytanii 7 maja 2007 roku nakładem wydawnictwa Bloomsbury.

Autorka odwiedziła Polskę w dniach 18-22 maja 2007 roku w ramach programu Faces & Places – New British Writing. Pisarka spotkała się z czytelnikami w Lublinie, Warszawie, Toruniu i Łodzi, promując w ten sposób powieść "Mała Ikar", wydaną w Polsce w kwietniu 2007 roku[1].

W roku 2013 Oyeyemi znalała się na liście najlepszych młodych brytyjskich pisarzy według prestiżowego magazynu literackiego Granta[2].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

  • 2005: Mała Ikar (The Icarus Girl), polskie wydanie 2007
  • 2007: The Opposite House
  • 2009: White is for Witching
  • 2011: Mr Fox

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]