Helena Kurcewiczówna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Helena Kurcewiczówna
Postać z Trylogii Sienkiewicza
Ilustracja
Pierwsze wystąpienie Ogniem i mieczem
Ostatnie wystąpienie Potop (Postać epizodyczna)
Twórca Henryk Sienkiewicz
Grany przez Jeanne Crain
Izabella Scorupco
Dane biograficzne
Pochodzenie rusińskie
Data urodzenia 1630 r.
Rodzina rodzice: Wasyl Kurcewicz (ojciec)
małżeństwo: Jan Skrzetuski
dzieci: dwunastu synów i córka

Helena Skrzetuska z domu Kurcewicz – postać fikcyjna, główna postać kobieca w powieści Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza, ukochana Jana Skrzetuskiego, o którą ten musi rywalizować z kozackim dowódcą Bohunem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jeanne Crain – odtwórczyni roli Heleny w filmie Col ferro e col fuoco (1962, reż. Fernando Cerchio)
Izabella Scorupco – odtwórczyni roli Heleny w filmie Ogniem i mieczem (1999) i miniserialu pod tym samym tytułem(2000) – obu w reżyserii Jerzego Hoffmana

Helena była córką kniazia Wasyla Kurcewicza i nieznanej z imienia Rahozianki, która zmarła przy porodzie. Urodziła się w 1630 roku i w chwili rozpoczęcia akcji Ogniem i mieczem ma 18 lat. Według narratora była to młoda panna wzrostu wyniosłego, rysów pańskich i bardzo foremnych. Oczy miała czarne, aksamitne, a łzawe, a mieniące się, a ogniste (...). Nad tymi oczami jedwabne czarne brwi rysowały się dwoma delikatnymi łukami, zarumienione policzki kwitły jak kwiat najpiękniejszy, przez malinowe wargi, trochę otwarte, widniały ząbki jak perły, spod kapturka spływały bujne czarne warkocze.

Poza Ogniem i mieczem Helena Skrzetuska pojawia się w pierwszym tomie Potopu, z trzema synami (Jaremką, Longinkiem, imię trzeciego i zarazem najmłodszego chłopca nie zostało wymienione) ucieka przed nadciągającym wojskiem szwedzkim. Wspomina o niej książę Bogusław, który chciał ją porwać. Mówił o tym Kmicicowi.

W Panu Wołodyjowskim pojawia się tylko w rozmowach bohaterów. Wiadomo z nich, że oprócz 12 synów w 1672 roku urodziła jeszcze córkę. Z jej synów trzech najstarszych już w 1672 roku, w czasie wojny z Turcją, służyło w wojsku wraz z ojcem. Z kolei w 1673 w bitwie pod Chocimiem brało udział już sześciu synów Heleny.

W powieści W ręku Boga autorstwa Andrzeja Stojowskiego Helena Skrzetuska została zamordowana strzałem w głowę przez niemieckich żołnierzy najemnych, którzy grasowali po kraju po niewypłaceniu im należnego żołdu. Oficer zastrzelił ją po tym, jak wymierzyła mu cios w policzek. Była wówczas wdową po Janie Skrzetuskim[1].

Odniesienia w kulturze[edytuj | edytuj kod]

W ekranizacjach Ogniem i mieczem w rolę Heleny Skrzetuskiej wcieliły się:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Stojowski, W ręku Boga, Wydawnictwo Plus, Londyn 1997, ​ISBN 1-85917-071-4​, s. 375–376.