Przejdź do zawartości

Helena Romanowa (1882–1957)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Helena Władimirowna Romanowa
Ilustracja
wielka księżna
Dynastia

Romanowowie

Data i miejsce urodzenia

17 stycznia 1882
Carskie Sioło

Data i miejsce śmierci

13 marca 1957
Ateny

Ojciec

Włodzimierz Romanow

Matka

Maria Mecklenburg-Schwerin

Mąż

Mikołaj (książę Grecji i Danii)

Dzieci

Olga,
Elżbieta,
Marina

podpis
Helena, księżna Grecji i Danii

Helena Władimirowna Romanowa (ur. 17 stycznia 1882 w Carskim Siole, zm. 13 marca 1957 w Atenach) – wielka księżna Rosji, księżna Grecji i Danii.

Wielka księżna Helena była córką wielkiego księcia Włodzimierza Aleksandrowicza i Marii Mecklenburg-Schwerin. Helena i jej trzej bracia, Cyryl, Borys i Andrzej, mieli angielską niańkę i język angielski był ich pierwszym językiem.

Wielka księżna Helena

Wielka księżna początkowo była zaręczona z Maksymilianem Badeńskim, ale później Maksymilian wycofał się. Małżeństwo Helenie w 1900 roku zaproponował książę grecki Mikołaj, jednak wielka księżna Maria była niechętna poślubienia jej córki przez młodszego syna, niezbyt bogatego i bez perspektyw objęcia przez niego tronu. Matka Heleny w końcu uległa, nie mając już nadziei na znalezienie lepszej oferty małżeńskiej. Mikołaj i Helena pobrali się w 1902, mieli trzy córki:

Rodzina została dotknięta zamieszaniem, które wywołała rewolucja rosyjska z 1917 roku i później w Grecji, która stała się republiką, przez co rodzina musiała udać się do Francji na pewien czas.

Na emigracji wielka księżna Helena zaangażowała się w prace dobroczynne dla rosyjskich wygnańców, szczególnie dzieci. Książęca rodzina żyła na wygnaniu skromnie, skończyły się dochody napływające z Rosji. Bogaty zbiór klejnotów wielkiej księżnej Heleny, jak również własny materiał ilustracyjny Mikołaja, były źródłami ich dochodów.

Wielka księżna Helena owdowiała w 1938 roku, kiedy książę Mikołaj zmarł nagle na atak serca. Powróciła do Grecji przed II wojną światową, gdzie zmarła w 1957 roku.