Helena Wolf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Helena Wolf
Doktor Anka
Ilustracja
Helena Holf
Data urodzenia 2 marca 1915, zm.
Data śmierci 3 kwietnia 1944
Odznaczenia
Order Krzyża Grunwaldu III klasy
Tablica pamiątkowa w Klinice Onkologicznej (dawny Instytut Radowy)

Helena Wolf też Wolff ps. Doktor Anka – (ur. 2 marca 1915, zm. 3 kwietnia 1944 w Brodach[potrzebny przypis] lub Radomiu) – polska lekarka, porucznik, pośmiertnie awansowana do stopnia majora, służąca w Armii Ludowej, szef służby sanitarnej obwodu Radomsko-Kieleckiego AL.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po wybuchu II wojny światowej pracowała w Szpitalu św. Ducha i Szpitalu Wolskim w Warszawie. Po pewnym czasie przeniosła się poza Warszawę.

W 1943 została członkinią Polskiej Partii Robotniczej i Gwardii Ludowej. Uczestniczyła w akcjach bojowych I Brygady Armii Ludowej. Informacje dotyczące jej śmierci są rozbieżne. Jedne podają, iż zginęła rozstrzelana w Brodach pod Iłżą broniąc się do momentu zranienia. W miejscu jej śmierci ustawiono po wojnie obelisk[potrzebny przypis]. Inne źródła podają, iż ranna w walce zmarła kilka dni po zranieniu w Radomiu.

Po wojnie została awansowana do stopnia majora i odznaczona Krzyżem Grunwaldu.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Jej imieniem nazwano ulicę w warszawskim Miedzeszynie oraz szpital w Łodzi przy ulicy Łagiewnickiej a także szpital w Krakowie przy ulicy Prądnickiej (w latach 1948-1990, obecny patron Jan Paweł II). We wsi Lubienia w miejscu gdzie została ranna a następnie wzięta do niewoli zbudowano pomnik ku jej czci ze składek PCK[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czesław Czubryt-Borkowski, Jerzy Michasiewicz, Zygmunt Czarnocki, Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa:lata wojny 1939-1945. Warszawa 1988, s.323.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Praca zbiorowa pod redakcją Grażyny Kieniewiczowej i Aliny Sokołowskiej: Od Agrykoli do Żywnego. Mały słownik patronów ulic warszawskich. Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1968, s. 190