Helepolis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tak mogła wyglądać Helepolis

Helepolis (Niszczyciel miast) to starożytna machina oblężnicza, zbudowana na polecenie króla macedońskiego Demetriusza I.

W czasie oblężenia Rodos, król Demetriusz I wskazał wznieść machinę wojenną w formie wieży o przekroju kwadratu, wysokości około 41 metrów i o boku długości 20 metrów u podstawy. Przesuwana na 4 kołach o średnicy 3,7 metra, o 9 kondygnacjach, gdzie na dole znajdowały się machiny do rzucania wielkich kamieni, na środkowych poziomach usytuowane były katapulty, na górnych gastrafety do wyrzucania bełtów o wadze 18-27 kg. Obsługę stanowiło 200 ludzi, którzy przesuwali wieżę przy pomocy wewnętrznego kabestanu oraz 3200 innych pchających ją.

W czasie oblężenia Rodosu w latach 305-304 p.n.e wykorzystano udoskonalony helopolis, posiadający samonastawne koła (zamocowane w taki sposób, że można było wieżę przesuwać zarówno na boki, jak do przodu i tyłu). Dodatkowo przód i boki zabezpieczono metalowymi płytami, posiadającymi otwory strzelnicze nakrywane klapami. Każdy poziom posiadał dwie drabiny – jedną do wchodzenia, jedną do schodzenia, na każdym poziomie znajdowały się katapulty i balisty, o rozmiarze malejącym wraz z wysokością.

Aby ruszyć tę konstrukcję z miejsca potrzeba było około 3400 ludzi, lecz już pierwsze bojowe użycie pokazało jej przydatność – balisty wybiły dziurę w murze. Obrońcy wykopali przy murze rów i zamaskowali go, a w czasie kolejnego ataku machina wjechała w rów, zatykając sobą wyrwę w murach i grzęznąc na stałe. Demetriusz I odstąpił od oblężenia.

Płyty z machiny po przetopieniu wykorzystano do budowy Kolosa Rodyjskiego.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • John Warry: Warfare in the Classical World. New York: Barnes & Noble Books, 1993, s. 90-91. ISBN 1-56619-463-6. (ang.)
  • Nick Sekunda: Hellenistic Warfare. W: Warfare in the Ancient World. John Hackett (red.). New York, Oxford, Sydney: FactsOnFile, 1998, s. 133-134. ISBN 0-8160-2459-6. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj]