Helikoniowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Helikoniowate
Ilustracja
Heliconia latispatha
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd imbirowce
Rodzina helikoniowate
Nazwa systematyczna
Heliconiaceae (A. Rich.) Nakai
J. Jap. Bot. 17: 201. Apr 1941

Helikoniowate (Heliconiaceae (A. Rich.) Nakai) – monotypowa rodzina należąca do rzędu imbirowców. Zawiera jeden tylko rodzajhelikonię (Heliconia L.) blisko spokrewniony z powszechnie znanym ze swoich smacznych, słodkich owoców bananowcem (Musa); niegdyś obydwa rodzaje zaliczano do tej samej rodziny bananowatych. Są to rośliny wybitnie tropikalne, pochodzące w większości z gorących i wilgotnych obszarów Ameryk i wysp pacyficznych, gdzie temperatura zimą nie spada poniżej 13 °C. Liczba gatunków jest zmienna w zależności od ujęcia systematycznego i waha się w granicach od 100 do 200.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój rośliny jest podobny do strelicji i paciorecznika. Rośliny należące do rodzaju helikonia osiągają wysokość od 0,5 do 4 m, przy czym często rozrastają się wszerz, nie wzwyż, wypuszczając nowe pędy z pełzających, podziemnych kłączy. Liście helikonii są duże, szerokie i podobne do liści bananowca, łatwo pękają wzdłuż nerwów bocznych, ustawionych prostopadle do nerwu głównego. Uderzającą cechą helikonii są dziwne, trochę jak ze snu, kwiatostany, których najbardziej ozdobną częścią są jaskrawo zabarwione, sztywne liście przykwiatowe o charakterystycznym łódkowatym kształcie. W ich wnętrzu częściowo ukryte są liczne, niepozorne kwiaty.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja systematyczna rodziny według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG III z 2009)

Klad okrytonasienne, klad jednoliścienne (monocots), rząd imbirowce (Zingiberales), rodzina helikoniowate (Heliconiaceae). Rodzina stanowi klad bazalny w obrębie rzędu[1]:

imbirowce

helikoniowate Heliconiaceae
bananowate Musaceae

strelicjowate StreliziaceaeLowiaceae


paciorecznikowate Cannaceaemarantowate Marantaceae

imbirowate Zingiberaceaekostowcowate CostaceaePozycja w systemie Reveala (1994-1999)

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa jednoliścienne (Liliopsida Brongn.), podklasa Zingiberidae Cronquist, nadrząd Zingiberanae Takht. ex Reveal rząd imbirowce (Zingiberales Griseb.), rodzina helikoniowate (Heliconiaceae ((A. Rich.) Nakai), podrodzina Heliconioideae K. Schum, plemię Heliconieae A. Rich., rodzaj helikonia (Heliconia L.)[2].

Gatunki (wybór)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-16].
  2. Crescent Bloom: Heliconia (ang.). The Compleat Botanica. [dostęp 2009-06-16].