Heliodor z Emesy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Heliodor z Emesy, pochodzący z syryjskiej miejscowości Emesa, był greckim pisarzem powszechnie datowanym na III w. po Chr.

Sławę swą zawdzięcza Heliodor starożytnemu greckiemu romansowi zwanemu Opowieść etiopska lub, czasem, Teagenes i Chariklea.

Według swego świadectwa, jego ojciec nazywał się Teodozjusz i należał do rodu kapłanów kultu słońca. Sokrates Scholastyk (V w. po Chr.) utożsamia autora Opowieści etiopskiej z niejakim Heliodorem biskupem Trikki w Tesalii. Natomiast Nikeforos Kallistos (XIV wiek) przekazał, że powieść napisał ów biskup w swych wczesnych latach zanim został biskupem chrześcijańskim i , kiedy zmuszono go do wyboru: albo wyrzec się tego dzieła, albo ustąpić z biskupstwa, wybrał rezygnację z godności biskupa. Prawie wszyscy uczeni odrzucają to utożsamienie.[1][2]

Polskie tłumaczenia[edytuj]

  • [1590] Andrzej Zacharzewski - Przekład: Heliodor, Historia murzyńska o nadobnym Teagenie i o pięknej Charykliej.
  • [2000] Heliodor, Opowieść etiopska o Theagenesie i Chariklei, pod red. Haliny Oszmiańskiej. Tłumaczenie, wstęp, przypisy: Sylwester Dworacki, proj. okładki i stron tytułowych: Ewa Wąsowska, Wyd. Nauk. UAM w Poznaniu, Poznań; 373 stron; ISBN 83-232-1005-5

Wydania[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Inni greccy powieściopisarze:

Przypisy

  1. Bowersock, Glanwill W. The Aethiopica of Heliodorus and the Historia Augusta. P.43. In Historiae Augustae Colloquium Genevense, 1991.
  2. Wright, F.A. Introduction to Aethiopica., n.d.