Heliskiing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Heliskiing

Heliskiing - forma narciarstwa polegająca na wykonywaniu zjazdów narciarskich ze stoku poza wyznaczonymi trasami, na który narciarz jest transportowany helikopterem w asyście licencjonowanego przewodnika[1].

Bezpieczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Heliskiing jest zaliczany do sportów ekstremalnych i może być organizowany tylko pod nadzorem licencjonowanych przewodników alpejskich, których obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Do obowiązkowych zabezpieczeń należy pełne wyposażenie lawinowe, w skład którego wchodzi m.in. detektor, sonda lawinowa i łopata. W niektórych zestawach znajduje się także plecak z poduszką powietrzną ABS[2].

Miejsca uprawiania sportu[edytuj | edytuj kod]

Ta forma narciarstwa jest popularna w wielu rejonach świata. Do najpopularniejszych krajów, gdzie uprawiany jest ten sport należą: Szwajcaria, Rosja (okolice góry Elbrus na Kaukazie)[1], Włochy, Hiszpania, Kanada i USA (Alaska)[2]. Jest też uprawiany w Maniitsoq na Grenlandii[3]. Ze względu na przepisy przeciwlawinowe oraz o ochronie przyrody, heliskiing jest zakazany we Francji[1] i Austrii[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Heliskiing. skimag.pl. [dostęp 2012-11-02]. (pol.).
  2. a b c Sporty ekstremalne. Co to jest heli-skiing?. mowimyjak.pl. [dostęp 2012-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-29)]. (pol.).
  3. Maniitsoq. FamousWonders.com. [dostęp 2012-11-02]. (ang.).