Hello! (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

HELLO! formacja która narodziła się w ramach tzw. Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej lub zwanej również jako Gdańska Scena Alternatywna, . Formacja zadebiutowała zimą 1988 roku na festiwalu Nowa Scena w klubie "Kolejarz" w Gdyni.

Zespół założył i prowadził gitarzysta i producent Grzegorz Zając, współodpowiedzialny również za powstanie takich zespołów jak: SZE SZE, Rocka's Delight, No Limits, Vo.Kool.Ski, Sun's Vibrations i ostatnio 'lajk' Jest on również producentem jednego z pierwszych w Polsce albumów drum'n'bass - CENTRALA "Księga Przemian", płyty 'Miasto Mężczyzn" z muzyką Dariusza Michalaka do spektakli Teatru Ekspresji, kilku utworów zespołu Vo.Kool.Ski oraz współproducentem płyty "ep" zespołu 'lajk'. Zespół istniał do jesieni 1993 roku. W projekcie wzięło udział w sumie kilkunastu muzyków i wokalistów, w tym m.in. holenderski wokalista Ernst Langhout ( lider formacji The Visitor www.ernstlanghout.nl ), wokalistka Mariola Rukmini Konkel, nazywana "polską Lisą Gerard", nigeryjski wokalista Godwin Egwuatu, klawiszowiec i producent muzyczny Jarogniew Milewski, perkusista Sławek "Rodriguez" Porębski, i wielu innych. Te liczne zmiany i eksperymenty zaowocowały trzema sesjami nagraniowymi, które złożyły się na zawartość dwóch albumów - "Karuna" i "Hello!", które ukazały się na początku lat 90. tylko w formie MC.

Styl zespołu Hello! ewoluował od eksperymentów ethno-psychodelicznych, przez pierwsze w Polsce formy electro-avant popu i electro-gotyku, po dojrzałe groove-funkowe, nasycone samplami i elektroniką brzmienia klubowe.

Zespół występował na wielu polskich festiwalach rockowych - kilku edycjach "NOWEJ SCENY" w Gdyni i Sopocie, na festiwalu "Rock Mafia Sopot" , na Scenie Folkowej w Jarocinie' 1991, odbył również mini trasę po Niemczech zaliczając m.in.support the Puhdys w Poczdamie i festiwal rockowy w Bremen. W ostatnim roku działalności Hello! zagrało kilka koncertów w wersji unplugged, m.in na festiwalu "Żarnowiec '93"

W 1993 roku Agencja Filmowa Profilm zrealizowała program telewizyjny dla TVP Pr.2 z cyklu "Neptun TV przedstawia" o zespole Hello!, na który złożyło się pięć teledysków zespołu, w większości zrealizowanych przez Yacha Paszkiewicza i Piotra Wyrzykowskiego oraz fragmenty "Spektaklu Mody" Włodka Zynera z muzyką Hello!. Muzyka Hello! była często wykorzystywana do autorskich pokazów mody oraz filmów dokumentalnych.

Wiele lat później nazwę "Hello!" zaczął używać inny polski zespół, grający muzyką country.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]