Helmut Knochen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Helmut Knochen

Helmut Knochen (ur. 14 marca 1910, zm. 4 kwietnia 2003) – zbrodniarz hitlerowski, SS-Standartenführer i wysoki oficer SD w okupowanej przez III Rzeszę Francji.

Pochodził z Magdeburga, studiował historię i anglistykę na Uniwersytetach w Lipsku i Getyndze. Następnie, przed wstąpieniem do partii nazistowskiej, pracował jako nauczyciel i wydawca. Członkiem NSDAP był od 1932, a SS od 1936 (pełnił służbę w SD). Awansował szybko, osiągając w 1942 stopień SS-Standartenführera.

W 1940 Knochen został mianowany szefem SD i Policji Bezpieczeństwa w okupowanym przez Niemców Paryżu, a w 1942 zakres jego władzy został rozszerzony na terytorium całej północnej Francji, a także objął Belgię. Jest on odpowiedzialny za prześladowania francuskich Żydów, a następnie za ich deportacje do obozów zagłady i obozów koncentracyjnych. Stosował także terror wobec pozostałej ludności cywilnej, nakazując egzekucje tysięcy Francuzów. Knochen jest także odpowiedzialny za zamordowanie zestrzelonych lotników brytyjskich. Został aresztowany przez opozycjonistów po zamachu na Hitlera 20 lipca 1944, lecz uwolniono go po upadku spisku. Po wyzwoleniu przez aliantów Francji, został przeniesiony do przybocznej gwardii Hitlera (Leibstandarte "Adolf Hitler"), w ramach Waffen-SS.

W czerwcu 1946 Brytyjski Trybunał Wojskowy skazał Knochena na karę śmierci za dokonanie zabójstwa na zestrzelonych i wziętych do niewoli lotnikach brytyjskich. Wyrok nie został jednak wykonany, gdyż Knochena przekazano władzom francuskim, celem osądzenia go za zbrodnie popełnione w tym państwie. Został on ponownie skazany na karę śmierci w 1954, która jednak w 1958 zamieniona została na dożywocie. W 1962 prezydent Francji Charles de Gaulle ułaskawił Knochena, który został zwolniony z więzienia i powrócił do Niemiec. Resztę życia spędził w Badenii.