Hemignathus vorpalis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hemignathus vorpalis
James & Olson, 2003
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

śpiewające

Rodzina

łuszczakowate

Podrodzina

łuskacze

Rodzaj

Hemignathus

Gatunek

H. vorpalis

Hemignathus vorpalis – gatunek wymarłego ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae), podrodziny łuskaczy.

Okoliczności odkrycia[edytuj | edytuj kod]

Szczątki H. vorpalis odkryto w 1992 w jaskini lawowej w północnym zboczu wulkanu Hualālai, na wyspie Hawaiʻi. Wraz ze wspomnianym gatunkiem odkryto w kolejnych korytarzach lawy skamieniałości innych ptaków – krzyżówki białookiej (Anas laysanensis), bernikli hawajskiej (Branta sandvicensis), dużej, nielotnej gęsi z rodzaju Branta i czterech gatunków łuskaczy. Prócz tego znaleziono nielotnego chruściela, petrela, dwa krukowate i miodojada. W przypadku H. vorpalis odnaleziono miejscami połączony szkielet. Odkrycia dokonali J. Giffin i R. Covington. Obok kości wspomnianej hawajki znajdowało się pięć kości nielotnego przedstawiciela Porzana[1].

Holotyp[edytuj | edytuj kod]

Na holotyp składa się niekompletny szkielet, w jego skład wchodzą[1]:

  • duża część górnej szczęki rozpoczynająca się w okolicach tylnej części prawego nozdrza i ciągnąca się niemal po koniec szczęki (którego brakuje)
  • część żuchwy obejmująca okolice spojenia żuchwy oraz fragment lewej i prawej gałęzi żuchwy
  • fragment czaszki, zachowały się okolice prawego otworu usznego
  • bliższy ciału koniec lewej kości udowej oraz jej trzon
  • dalszy w stosunku do ciała koniec kości łokciowej z częścią trzonu
  • lewy tibiotarsus, nie zachował się dalszy od osi ciała koniec
  • prawy tibiotarsus bez dalszego w stosunku do ciała końca oraz większości grzebienia w przedniej części kości (cnemial crest)
  • lewy tarsometatarsus (skok) z wytartym bliższym ciału końcem
  • bliższa ciału połowa prawego skoku z wytartym końcem

Pozostałości górnej szczęki wskazują na to, że była zgięta w dół i zwężała się tuż przed nozdrzami, co jest charakterystyczne dla Hemignathus i Akialoa. Żuchwa była znacznie krótsza od górnej szczęki, co wskazuje na przynależność do Hemignathus. Górna szczęka była dłuższa niż u hawajki półżuchwowej (H. lucidus) i pełzaczowatej (H. wilsoni). Tkanka nerwowo-naczyniowa skupiona była w przedniej części żuchwy. W porównaniu do wspomnianych hawajek i Akialoa żuchwa H. vorpalis była wąska. Z szacunkowych długości szkieletu (poza czaszką) wynika, że nowo odkryty gatunek znacznie przewyższał wielkością H. lucidus (blisko 63%) i H. wilsoni (około 50%)[1].

Wymarcie gatunku musiało nastąpić mniej więcej wtedy, gdy jaskinia Petrel Cave uformowała się z lawy; prawdopodobnie miało to miejsce 1500–3000 lat temu. Zważywszy na losy wielu innych wymarłych w holocenie gatunków ptaków, H. vorpalis prawdopodobnie wyginął w okresie powstawania na Hawajach pierwszych osad ludzkich, około 1600 lat temu lub mniej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d James, Helen F.; Olson, Storrs L.. A giant new species of Nukupuu (Fringillidae: Drepanidini: Hemignathus) from the island of Hawaii. „The Auk”. 120 (4), s. 970–981, 2003.