Hemodylucja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hemodylucjazabieg medyczny polegający na tym, że podczas operacji część krwi pacjenta zostaje odprowadzona do pojemników i zastąpiona płynem niekrwiopochodnym. Dzięki temu krew, która pozostała w organizmie, ulega rozcieńczeniu, a więc zawiera mniej krwinek czerwonych. Później – w trakcie zabiegu lub po jego zakończeniu – krew z pojemników wraca do krwiobiegu pacjenta. W czasie całego zabiegu krew pozostaje w obiegu zamkniętym z krwiobiegiem pacjenta dlatego nie należy go mylić z autotransfuzją. Głównym wskazaniem do tej procedury jest brak zgody pacjenta na przetaczanie krwi od innego dawcy, np. z powodów religijnych[1].

Przypisy

  1. Pytania czytelników. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 30, 31, 15 października 2000. Watch Tower Bible and Tract Society. 
    * Przyszłość bezkrwawej chirurgii w Polsce. „Przebudźcie się!”, s. 16–19, 8 kwietnia 2000. Watch Tower Bible and Tract Society. 
    Frakcje krwi i zabiegi medyczne. W: „Trwajcie w miłości Bożej” [on-line]. Biblioteka Internetowa Strażnicy, 2008. s. 215-218.
    * Watchtower: Strategie alternatywne wobec transfuzji — proste, skuteczne, bezpieczne. jw.org. [dostęp 2015-12-29].

Zobacz też[edytuj]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.