Henk Mudge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henk Mudge
Data i miejsce urodzenia 18 lutego 1952
Otjiwarongo
Deputowany do Zgromadzenia Narodowego
Okres od 2004
do 2011
Przynależność polityczna Partia Republikańska

Henk Mudge (właśc. Henry Ferdinand Mudge) (ur. 18 lutego 1952 w Otjiwarongo w regionie Otjozondjupa) – namibijski inżynier i polityk, wieloletni radny i parlamentarzysta, od 2003 do 2011 przewodniczący Partii Republikańskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie zaangażowanej politycznie: ojciec Dirk Mudge był jednym z liderów Sojuszu Demokratycznego z Turnhalle oraz założycielem Partii Republikańskiej. W 1969 ukończył szkołę średnią im. Jan Möhra w Windhuku, a cztery lata później uzyskał stopień inżyniera na Uniwersytecie w Stellenbosch. W 1970 służył w południowoafrykańskim lotnictwie (SAAF). Po ukończeniu studiów pracował jako inżynier cywilny, początkowo w ministerstwie spraw wodnych, a później w prywatnych spółkach. W 1978 przyłączył się do Partii Republikańskiej, która była wówczas podmiotem stowarzyszonym Sojuszu Demokratycznego z Turnhalle (DTA), zostając członkiem, a później wiceprzewodniczącym Rady Młodych Republikanów. W latach 19922003 zasiadał w Komitecie Centralnym DTA. Od 1993 pełnił obowiązki radnego w okręgu Windhoek West. W maju 2003 został wybrany przewodniczącym reaktywowanej Partii Republikańskiej, która odeszła z koalicji DTA, rezygnując jednocześnie z funkcji samorządowych.

Wystartował w wyborach prezydenckich z 2004 zdobywając niecałe 16 tys. głosów (zajął szóstą pozycję). W tym samym roku został wybrany jedynym posłem Partii Republikańskiej do Zgromadzenia Narodowego. Określa siebie mianem "nowonarodzonego chrześcijanina".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]