Henrietta Adelajda Sabaudzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Henrietta Adelajda Sabaudzka
HenrietteAdelheidSavoyenBayern.jpeg
Coat of arms of Princess Henriette Adelaide of Savoy as Electress of Bavaria.png
elektorowa Bawarii
Okres panowania od 1651
do 13 czerwca 1676
Jako żona Ferdynanda Marii
Dane biograficzne
Dynastia sabaudzka
Urodzona 6 listopada 1636
Turyn
Zmarła 13 czerwca 1676
Monachium
Ojciec Wiktor Amadeusz I
Matka Krystyna Maria Burbon
Mąż Ferdynand Maria Bawarski
Dzieci Maria Anna,
Maksymilian II Emanuel,
Ludwika Małgorzata,
Ludwik Amadeusz Wiktor,
Kajetan Maria Franciszek,
Józef Klemens Kajetan,
Wioletta Beatrycze

Henrietta Adelajda Sabaudzka (ur. 6 listopada 1636 w Turynie; zm. 13 czerwca 1676 w Monachium), księżniczka Sabaudii, księżna Bawarii.

Życie[edytuj]

Henrietta Adelajda urodziła się w Turynie jako córka Wiktora Amadeusza I, księcia Sabaudii, który zmarł kiedy miała rok. Jej matką była Krystyna Maria Burbon, córka Henryka IV, króla Francji, i królowej Marii Medycejskiej. Jej wujami ze strony matki byli: Ludwik XIII, król Francji, Mikołaj Henryk, książę Orleanu i Gaston, książę Andegawenii, Alençon i Orleanu. Jej wujkami przez małżeństwo byli: Filip IV Habsburg, król Hiszpanii i Karol I Stuart, król Anglii.

8 grudnia 1650 roku wyszła za mąż za Ferdynanda Marię, przyszłego elektora Bawarii. Następnego roku mąż Henrietty został elektorem, po śmierci jego ojca Maksymiliana I Bawarskiego. Henrietta miała duży wpływ na bawarską politykę. Zawiązano sojusz pomiędzy Francją a Bawarią przeciwko Austrii. Miała również duży wpływ na budowę Theatinerkirche i pałacu Nymphenburg. Zapraszała do Monachium wielu włoskich artystów i wprowadziła włoską operę do Bawarii. Zmarła w Monachium.

Dzieci[edytuj]