Henrietta Adelajda Sabaudzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
HenrietteAdelheidSavoyenBayern.jpeg

Henrietta Adelajda Sabaudzka (ur. 6 listopada 1636 w Turynie; zm. 13 czerwca 1676 w Monachium), księżniczka Sabaudii, księżna Bawarii.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Henrietta Adelajda urodziła się w Turynie jako córka Wiktora Amadeusza I, księcia Sabaudii, który zmarł kiedy miała rok. Jej matką była Krystyna Maria Burbon, córka Henryka IV, króla Francji, i królowej Marii Medycejskiej. Jej wujami ze strony matki byli: Ludwik XIII Burbon, król Francji, Mikołaj Henryk, książę Orleanu i Gaston, książę Andegawenii, Alençon i Orleanu. Jej wujkami przez małżeństwo byli: Filip IV Habsburg, król Hiszpanii i Karol I Stuart, król Anglii.

8 grudnia 1650 roku wyszła za mąż za Ferdynanda Marię, przyszłego elektora Bawarii. Następnego roku mąż Henrietty został elektorem, po śmierci jego ojca Maksymiliana I Bawarskiego. Henrietta miała duży wpływ na bawarską politykę. Zawiązano sojusz pomiędzy Francją a Bawarią przeciwko Austrii. Miała również duży wpływ na budowę Theatinerkirche i pałacu Nymphenburg. Zapraszała do Monachium wielu włoskich artystów i wprowadziła włoską operę do Bawarii. Zmarła w Monachium.

Dzieci[edytuj | edytuj kod]