Henrietta z Nassau-Weilburg (1797–1829)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Henrietta z Nassau-Weilburg
Ilustracja
arcyksiężna Austrii
Okres

od 17 września 1815
do 29 grudnia 1829

Jako żona

Karola Ludwika Habsburga

księżna cieszyńska
Okres

od 1822
do 29 grudnia 1829

Jako żona

Karola Ludwika Habsburga

Dane biograficzne
Data urodzenia

30 października 1797
zamek Eremitage w Bayreuth

Data i miejsce śmierci

29 grudnia 1829
Wiedeń

Ojciec

Fryderyk Wilhelm z Nassau-Weilburg

Matka

Ludwika Izabela Kirchberg

Mąż

Karol Ludwik Habsburg

Dzieci

Maria Teresa,
Albrecht Fryderyk,
Karol Ferdynand,
Fryderyk Ferdynand,
Rudolf,
Maria Karolina,
Wilhelm Franciszek

Henrietta Aleksandra Fryderyka Wilhelmina (ur. 30 października 1797 w pałacu Eremitage w Bayreuth, zm. 29 grudnia 1829 w Wiedniu) – księżniczka Nassau-Weilburg, arcyksiężna Austrii.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Henrietta była najmłodszą córką Fryderyka Wilhelma z Nassau-Weilburg (1768–1816) i jego żony Ludwiki Izabeli Kirchberg. Jej dziadkami ze strony ojca byli Karol Krystian z Nassau-Weilburg i księżniczka Wilhelmina Karolina Orange-Nassau. Wilhelmina Karolina była córką Wilhelma IV, księcia Oranii i księżniczki Anny. Anna była najstarszą córką króla Wielkiej Brytanii Jerzego II i Karoliny z Ansbachu.

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

17 września 1815 roku, Henrietta wyszła za mąż za Karola Ludwika Habsburga, który był od niej o dwadzieścia sześć lat starszy. Jej mąż był synem cesarza rzymsko-niemieckiego, Leopolda II i księżniczki hiszpańskiej Marii Ludwiki Burbon. Karol Ludwik, po śmierci swoich rodziców, został adoptowany i wychowany przez swoją bezdzietną ciotkę, arcyksiężniczkę Marię Krystynę i jej męża Alberta Sasko-Cieszyńskiego. Arcyksiążę Karol był spadkobiercą księstwa Cieszyńskiego, na którego tron wstąpił w 1822 roku.

Rodzina Henrietty Aleksandry w 1832 r., obok Karola Ludwika córka Maria Teresa, sama Henrietta przedstawiona w formie popiersia po lewej stronie

Małżeństwo Henrietty i Karola było bardzo udane, a para doczekała się siedmiorga dzieci:

W 1816 roku Henrietta przywiozła do Wiednia pierwszą bożonarodzeniową choinkę, przyniosła więc do katolickiej Austrii nową tradycję, która wcześniej nie była tam znana.