Henrik Lax

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henrik Lax
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 6 maja 1946
Helsinki
Poseł do PE VI kadencji
Okres od 20 lipca 2004
do 13 lipca 2009
Przynależność polityczna Szwedzka Partia Ludowa
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Białej Róży Finlandii Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Rolf Henrik Richard Lax (ur. 6 maja 1946 w Helsinkach) – fiński polityk, działacz mniejszości szwedzkiej, poseł do Eduskunty i eurodeputowany.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kształcił się w londyńskim City of London College w zakresie prawa angielskiego i porównawczego. W 1969 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Helsińskim, uzyskał następnie uprawnienia sędziego. Studiował także ekonomię w szwedzkojęzycznej szkole ekonomicznej w Helsinkach, a także zarządzanie w Sztokholmie.

Pracował zawodowo jako badacz, później prawnik w administracji sądowej. Od 1973 do 1987 był związany z przedsiębiorstwem Oy Tampella Ab, m.in. jako doradca prawny i doradca zarządu tej firmy. Później był członkiem zarządu przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego. Od 1987 do 2004 sprawował mandat posła do Eduskunty z ramienia Szwedzkiej Partii Ludowej. Pełnił m.in. funkcję wiceprzewodniczącego klubu poselskiego tego ugrupowania. Od 1993 do 2005 był także przewodniczącym Folktingetu (zgromadzenia szwedzkiego w Finlandii).

W wyborach w 2004 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego VI kadencji. Zasiadał w grupie Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy oraz w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

W 2006 kandydował w wyborach prezydenckich, otrzymując poparcie na poziomie 1,6% głosów. W drugiej turze wsparł Sauliego Niinistö, który jednak przegrał z dotychczasową prezydent Tarją Halonen.

Odznaczony Orderem Białej Róży I klasy oraz francuską Legią Honorową IV klasy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]