Henry Edward Manning

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henry Edward Manning
Kardynał prezbiter
Ilustracja
Herb Henry Edward Manning Malo mori quam fœdari
Kraj działania  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Data i miejsce urodzenia 15 lipca 1808
Totteridge
Data i miejsce śmierci 14 stycznia 1892
Londyn
Miejsce pochówku Katedra Westminsterska
arcybiskup Westminster
Okres sprawowania 1865 – 1892
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 14 czerwca 1851
Nominacja biskupia 16 maja 1865
arcybiskup Westminsteru
Sakra biskupia 8 czerwca 1865
Kreacja kardynalska 15 marca 1875
Pius IX
Kościół tytularny Santi Andrea e Gregorio al Monte Celio
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 8 czerwca 1865
Konsekrator William Bernard Ullathorne
Współkonsekratorzy William Turner
Thomas Joseph Brown

Henry Edward Manning (ur. 15 lipca 1808 roku w Totteridge – zm. 14 stycznia 1892 roku w Londynie) – angielski duchowny katolicki, arcybiskup Westminsteru i kardynał.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był najmłodszym synem Williama Manninga – handlowca, który pracował głównie we wschodnich Indiach. Po ukończeniu uniwersytetu w Oksford przyjął święcenia w Kościele anglikańskim (1832 rok). W 1833 poślubił Caroline Sargent, która zmarła po kilku latach. Małżeństwo było bezdzietne. Zbliżył się w latach 40. do ruchu oksfordzkiego, w którym działał energicznie przyszły kardynał John Henry Newman. W roku 1851 dokonał konwersji na katolicyzm. Po paru miesiącach przyjął też święcenia kapłańskie z rąk pierwszego katolickiego arcybiskupa Westminsteru od czasów reformacji Nicholasa Wisemana. Następnie podjął w latach 18521855 dalsze studia w Rzymie.

16 maja 1865 został mianowany arcybiskupem Westminsteru. Sakry udzielił biskup Birmingham William Bernard Ullathorne. Uczestniczył w Soborze Watykańskim I gdzie stanowczo popierał nieomylność papieską, w przeciwieństwie do kard. Newmana. Swoimi ultramontańskimi poglądami zyskał ogromne zaufanie Leona XIII. Jego energiczne rządy spowodowały podwojenie liczby kapłanów w Anglii, wzrost liczby szkół katolickich i klasztorów. Interesował się problemami społecznymi i popierał Rerum novarum. Był jednak przeciwny studiowaniu katolickiej młodzieży na uniwersytetach takich jak Oksford. Kapelusz kardynalski z tytułem prezbitera Santi Andrea e Gregorio al Monte Celio otrzymał w 1875 z rąk papieża Piusa IX. Brał udział w konklawe 1878. Konsekrował swego przyszłego następcę Herberta Vaughana i jego brata Rogera, arcybiskupa Sydney. Pochowany w katedrze londyńskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]