Henry Lee Lucas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Henry Lee Lucas
Data i miejsce urodzenia 23 sierpnia 1936
Blacksburg
Data i miejsce śmierci 13 marca 2001
Huntsville

Henry Lee Lucas (ur. 23 sierpnia 1936 r. w Blacksburgu - zm. 13 marca 2001 r. w Huntsville) - amerykański przestępca, skazany za morderstwa i nazwany największym seryjnym mordercą Ameryki. Przyznał się do popełnienia około 600 morderstw, razem z Ottisem Toolem pomiędzy 1975 a 1983 rokiem. W liście do jednego z dziennikarzy stwierdził, że to policja zmusiła go do tego przyznania i nie jest seryjnym zabójcą. Został skazany na karę śmierci za kilka morderstw.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Lucas urodził się w 1936 roku w Blacksburg w stanie Wirginia. Był synem prostytutki i kalekiego mężczyzny. Matka często zmuszała syna do zakładania dziewczęcych ubrań. Zdarzało się również, że chłopiec widział, jak matka przyprowadza klientów do domu i odbywa z nimi stosunek. 11 stycznia 1960 roku zabił swoją matkę. Szybko został zatrzymany, osądzony i skazany. Po dziesięciu latach wypuszczono go z zakładu karnego, gdyż sąd uwierzył w możliwość jego resocjalizacji.

Zbrodnie[edytuj | edytuj kod]

Po wyjściu z więzienia, Lucas poznał kobietę, z którą zaczął romansować, jednak, gdy wyszło na jaw, że Lucas molestuje jej córki ta natychmiast zerwała z nim wszelkie kontakty. Niedługo później, Lucas wyjechał na Florydę, gdzie poznał Ottisa Toola. Wkrótce obaj zaczęli napadać na młode kobiety, głównie prostytutki, turystki, autostopowiczki i uciekinierki z domu. Lucas i Toole zabijali ofiary, czasem odbywali stosunek z ich zwłokami, a następnie ćwiartowali ich ciała. Zwłoki ofiar ukrywali najczęściej w trudno dostępnych miejscach. Lucas i Toole unikali sprawiedliwości, prawdopodobnie dlatego, że po każdym zabójstwie odjeżdżali jak najdalej od miejsca zbrodni. Lucas wpadł, gdy zabił kobietę, z którą utrzymywał wcześniej regularne kontakty. Przyznał się do zbrodni i opowiedział detektywom ze szczegółami jak do niej doszło. Opowiedział również o morderstwach dokonanych razem z Toolem. W listopadzie 1983 roku powołano zespół, którego zadaniem była analiza wszystkich przypadków zabójstw, które przypominały te dokonane przez Lucasa i Toola. Chodziło głównie o osoby znalezione w pobliżu dróg, których ciała zostały w jakiś sposób rozczłonkowane.

15 czerwca 1983 roku Lucas i Toole zostali skazani za wielokrotne morderstwa, przez sąd w Huntington (Wirginia Zachodnia) na karę śmierci. W obu przypadkach wyroku nie wykonano. W 1996 roku Toole zmarł na marskość wątroby. Lucas zmarł na atak serca w 2001 roku.

Dokładna liczba zabójstw dokonanych zarówno przez Lucasa, jak i Toole do dziś nie jest znana.

Ofiary Lucasa[edytuj | edytuj kod]

Lista zawiera osoby, za których zamordowanie Lucas został skazany.

  • Viola Lucas (lat 74) - matka Henry`ego, zamordowana 11 stycznia 1960 roku.
  • Niezidentyfikowana kobieta - zamordowana 31 października 1979 roku.
  • Frieda "Becky" Powell (lat 19) - zamordowana 21 sierpnia 1982 roku.
  • Kate Rich (lat 82) - zamordowana 14 września 1982 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]