Henry Lowther (wicehrabia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Henry Lowther, 3. wicehrabia Lonsdale (ur. 1694, zm. 7 marca 1751 w Byram) – brytyjski arystokrata i polityk.

Był młodszym synem Johna Lowthera, 1. wicehrabiego Lonsdale, i lady Katherine Thynne, córki sir Henry’ego Fredericka Thynne’a, 1. baroneta. Tytuł wicehrabiego odziedziczył po śmierci swojego brata Richarda w 1713 r. Podczas powstania jakobickiego w 1715 r. razem z lordem Carlisle’em próbował zebrać milicję hrabstw Cumberland i Westmorland przeciwko nadciągającym oddziałom lorda Derwentwatera. Milicja jednak zdezerterowała w obliczu sił jakobickich i Lonsdale wycofał się do zamku Appleby na czele zaledwie 20 ludzi[1].

19 lipca 1717 r. Lonsdale został lordem of the Bedchamber króla Jerzego I. Sprawował ten urząd przez 10 lat, mimo iż większość czasu spędzał w swoich wiejskich posiadłościach. Lonsdale zakupił wiele akcji Kompanii Mórz Południowych i po jej krachu w 1720 r. utracił ok. 30 000 funtów, co pogorszyło jego i tak złą sytuację finansową, gdyż wicehrabia był nałogowym hazardzistą. Dodatkowo w 1718 r. jego rezydencja Lowther Hall poważnie ucierpiała na skutek pożaru. W 1726 r. został członkiem Tajnej Rady i konstablem Tower of London. Z tego ostatniego stanowiska zrezygnował w 1731 r. W latach 1733–1735 był Lordem Tajnej Pieczęci.

Mianowany w 1738 r. Lordem Namiestnikiem hrabstw Cumberland i Westmorland odpowiadał za ich obronę podczas jakobickiego powstania 1745 r. Lord Lonsdale spędził jednak powstanie w Byram w hrabstwie Yorkshire, u swojej siostry Elizabeth, sprawy militarne pozostawiając biskupowi Carlisle George’owi Flemingowi.

Lord Lonsdale zmarł w 1751 r. i został pochowany w Lowther Hall 18 marca. Nigdy się nie ożenił i nie pozostawił potomstwa[2]. Tytuł wicehrabiego wygasł wraz z jego śmiercią. Jego posiadłości oraz tytuł baroneta przypadł jego kuzynowi, Jamesowi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]