Henry Paulson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Henry M. Paulson, Jr.
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

28 marca 1946
Palm Beach, Floryda

sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych
Okres

od 10 lipca 2006
do 20 stycznia 2009

Poprzednik

John W. Snow

Następca

Timothy Geithner

podpis

Henry Merritt „Hank” Paulson, Jr. (ur. 28 marca 1946 w Palm Beach, Floryda) – amerykański polityk, ekonomista, sekretarz skarbu w administracji George’a W. Busha.

Wychowywał się na rodzinnej farmie w Illinois. Uczęszczał do Dartmouth College, następnie studiował w Harvard Business School (do 1970). Po studiach pracował w administracji Pentagonu jako asystent sekretarza obrony, a w 1972 przeszedł do administracji Białego Domu w okresie prezydentury Richarda Nixona, będąc asystentem jednego z bohaterów afery Watergate, Johna Ehrlichmana.

W 1974 Paulson podjął pracę w banku inwestycyjnym Goldman Sachs. Przechodził w tym banku kolejne szczeble kariery, zarówno w oddziałach lokalnych jak i centrali, by w czerwcu 1998 zastąpić Jona Corzine na stanowisku prezesa i dyrektora wykonawczego. Podobnie jak kilku jego poprzedników na czele Goldman Sachs, m.in. Jon Corzine i Robert Rubin, przeszedł następnie do administracji państwowej. W maju 2006 po rezygnacji Johna Snowa prezydent George W. Bush mianował Paulsona sekretarzem skarbu. Senat zatwierdził jego kandydaturę pod koniec czerwca, Paulson został oficjalnie zaprzysiężony na stanowisku 10 lipca 2006.

W obliczu narastającego kryzysu finansowego w USA, Paulson wprowadził program ratunkowy m.in. przekazując miliardowe dotacje państwowe na ratowanie zagrożonych instytucji finansowych (banku Bear Stearns, gigantów rynku kredytów hipotecznych Fannie Mae i Freddie Mac oraz potentata ubezpieczeniowego AIG)[1].

Znany jest z działalności na rzecz środowiska naturalnego. Żonaty (żonę Wendy poznał w czasie studiów na Harvardzie), ma dwoje dzieci. Jest wyznawcą Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki[1].

Związany z Grupą Bilderberg.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]