Henry Silva

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henry Silva
Ilustracja
Henry Silva w filmie Przeżyliśmy wojnę (1962)
Data i miejsce urodzenia 15 września 1928
Nowy Jork
Zawód aktor
Współmałżonek

Ruth Earl, Mary Ramus, Cindy Conroy

Lata aktywności 1952–2001

Henry Silva (ur. 15 września 1928 w Nowym Jorku) – amerykański drugoplanowy aktor charakterystyczny pochodzenia włoskiego[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w nowojorskim Brooklynie[2] w rodzinie sycylijsko-hiszpańskiej. Dorastał w Harlemie i w wieku 13 lat porzucił szkołę, by jako zmywacz naczyń, a następnie kelner pracować w jednym z hoteli na Mnahattanie. W 1955 został członkiem prestiżowego Actors Studio. Jego pracą dyplomową była sztuka Michaela V. Gazza pt. Kapelusz pełen deszczu, która następnie z powodzeniem była wystawiana na Broadwayu, a w 1957 roku doczekała się adaptacji filmowej (również z udziałem Silvy).

Kilkudziesięcioletnia kariera filmowa Silvy to pasmo drugoplanowych ról czarnych charakterów, do czego, być może, przyczyniała się jego niezbyt korzystna aparycja. Zapoczątkowały ją filmy kręcone w Hollywood na przełomie lat 50. i 60. XX w., m.in. westerny: Szlachetny T, Bravados, dramat Przeżyliśmy wojnę czy kryminał Ryzykowna gra.

Na początku lat 60. zaczął się również pojawiać na szklanym ekranie, m.in. w epizodach serialów: Nietykalni, Alfred Hitchcock przedstawia, F.B.I. Jednak jego telewizyjne role to głównie drugoplanowe – gościnne występy w dziś już słabo znanych serialach SF końca lat 70. XX w.

W 1963 Silva zagrał swoją pierwszą główną rolę; była to postać dramatu kryminalnego Williama Ashera pt. Johnny Cool – wcielił się w sycylijskiego gangstera Johnny’ego Coliniego. Partnerowali mu w tym filmie m.in. Telly Savalas i Elizabeth Montgomery. Film zebrał pochlebne recenzje krytyków i cieszył się dość dużą oglądalnością[3].

Od 1965 roku Silva grywał w europejskich produkcjach, które uczyniły go aktorem popularnym w Europie Zachodniej. Przez następnych kilka lat zagrał w blisko 25, głównie włoskich, filmach typu spaghetti westerny i kryminały, w których wcielał się w role czarnych charakterów. Nie opuszczał jednak rodzimego rynku filmowego – w 1977 roku u boku Franka Sinatry wystąpił w filmie Contract on Cherry Street. W następnych latach pojawiał się regularnie w filmach, głównie kryminalnych i to w rolach drugoplanowych. Najgłośniejszy z nich to Nico z 1988, w którym partnerował Stevenowi Seagalowi jako psychopatyczny najemnik Kurt Zagon.

Większość filmów z jego udziałem to dziś już właściwie zapomniane produkcje. Jego role to na ogół twardzi ludzie – gangsterzy, wojskowi, policjanci itp. Ze względu na azjatyckie rysy twarzy można go spotkać nawet w tak egzotycznych produkcjach jak japoński Wirus z 1980 czy chiński Foxbat z 1977. Przez 50 lat kariery wystąpił w blisko 90 filmach i 50 serialach TV.

Od początku XXI w. wystąpił jedynie w remake'u Ryzykownej gry.

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Henry Silva był trzykrotnie żonaty (z Ruth Earl, Mary Ramus, Cindy Conroy). Ze związków tych ma dwóch synów: Michaela i Scotta oraz kilkanaścioro wnucząt.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Z Woodym Strode w jednym z włoskich filmów lat 70. XX w. (La mala ordina)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henry Silva (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2018-02-20].
  2. Henry Silva (cz.). ČSFD.cz. [dostęp 2016-10-28].
  3. Steven Puchalski: Johny Cool (1963) (ang.). Shock Cinema. [dostęp 2014-09-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]