Henryk Czich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Henryk Czich
Ilustracja
Imię i nazwisko Henryk Piotr[a] Czich
Data i miejsce urodzenia 29 listopada 1961
Halemba, Ruda Śląska[1]
Instrumenty klawisze
Gatunki pop, rock, blues
Zawód piosenkarz
Aktywność od 1981
Współpracownicy
Mirosław Breguła
Zespoły
Universe
Strona internetowa

Henryk Piotr[a] Czich (ur. 29 listopada 1961 w Halembie – dzielnicy Rudy Śląskiej[1]) – polski wokalista, gitarzysta, klawiszowiec, kompozytor i autor tekstów. Współzałożyciel zespołu muzycznego Universe. Utworzył go w 1981 r. razem z Mirosławem Bregułą. Nazwa zespołu nawiązuje do fascynacji Breguły grupą The Beatles, a inspirowana była kompozycją Johna Lennona i Paula McCartneya pt. "Across the Universe".

Henryk Czich jest autorem przeboju grupy, Deszczowa nieznajoma. Po śmierci w 2007 roku Mirosława Breguły został liderem zespołu i jego głównym wokalistą. Współzałożyciel Centrum Terapii Jąkania w Mikołowie i trener "Nowej mowy", Mikołowianin Roku 2008, jest również pomysłodawcą koncertów charytatywnych "Szansa na sukces. Dzieci – dzieciom".

Henryk Czich gra na instrumentach klawiszowych. Jest jednym z siedmiu członków zespołu. Podobnie jak Mirosław Breguła, posiada charakterystyczny delikatny głos. Obecnie wspierany jest wokalnie przez gitarzystę Universe, Wojciecha Wesołka. Grupa nadal gra i koncertuje.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Na stronie internetowej ZAiKS (online.zaiks.org.pl) w wyszukiwarce utworów H. Czicha.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Koncert Universe w Rudzie Śląskiej (pol.). rudaslaska.naszemiasto.pl, 26 lutego 2013. [dostęp 17 stycznia 2015].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]