Henryk Derwich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henryk Derwich
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 października 1921
Sulmin
Data i miejsce śmierci 13 października 1983
Poznań
Zawód, zajęcie rysownik, karykaturzysta

Henryk Derwich (ur. 23 października 1921 w Sulminie, zm. 13 października 1983 w Poznaniu) – polski rysownik i karykaturzysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Debiutował 16 marca 1946 w "The Go Devil Weekly Pictorial", amerykańskiej gazecie ukazującej się w strefie okupacyjnej Niemiec. Do Ingolstadt w Bawarii trafił na roboty przymusowe, jako żołnierz kampanii wrześniowej w 1939.

Polski debiut prasowy miał na początku 1947 w "Expressie Wieczornym" w Warszawie. Całe swoje życie związany był z Wielkopolską i Poznaniem. Podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (które ukończył ze specjalnością architekt wnętrz w 1954) podjął współpracę najpierw z "Głosem Wielkopolskim", a później z "Expressem Poznańskim", z którym był związany najdłużej, bo ponad 30 lat. Współtworzył tygodnik satyryczny "Kaktus" (1957–1960) oraz współpracował (od momentu powstania 1 maja 1957) z Telewizją Poznań m.in. w programach "Niedzielna Biesiada" i "Co to jest?".

Rysował także dla wielu czasopism w kraju (np. "Dziennik Zachodni") i za granicą ("Brnensky Vecernik"). Występował na estradach jako szybko-rysujący (niem. Schnellzeichner) w Polsce (m.in. u boku Violetty Villas, Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, Emila Karewicza), Niemczech i Związku Radzieckim, a przez wiele lat także podczas rejsów TSS "Stefan Batory".

Okazjonalnie parał się także ilustratorstwem (np. powieści w odcinkach Arkadego Fiedlera), scenografią i wielkoformatową grafiką reklamową.7

Został pochowany na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu w Alei Zasłużonych[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żona – Stefania Daniela Cholewczyńska-Derwich, artysta-plastyk (dyplom PWSSP w 1955), córka – Małgorzata Derwich-Pawela, dziennikarka prasowa i telewizyjna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Poznański dziennik Derwicha. Poznań: Wydawnictwo Kwadrat, 2003. ISBN 83-917335-0-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]