Henryk Meisel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Henryk Meisel (ur. w 1894 w Przemyślu, zm. 14 sierpnia 1981 w Warszawie) – mikrobiolog, profesor Akademii Medycznej w Warszawie[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Maurycego. Pochodził ze zasymilowanej rodziny żydowskiej zamieszkałej w Przemyślu. Studiował medycynę na uniwersytecie wiedeńskim. Był także w latach 20. uczniem profesorów: Rudolfa Weigla i Napoleona Gąsiorowskiego. Wraz z żoną Paulą, z d. Rossberger, studiował budowę antygenową laseczki zgorzeli gazowej, epizootyczne zakażenia w laboratoryjnej wszy, Klebsiella rhinoscleromatis i obecnie rzadką chorobę – twardziel.

Od 1922 do 1939 r. pracował w Państwowym Zakładzie Higieny (PZH) we Lwowie kierowanym przez prof. Napoleona Gąsiorowskiego, najpierw jako asystent naukowy, później adiunkt.

W czasie okupacji niemieckiej Lwowa, od lipca 1941, dzięki wstawiennictwu prof. Rudolfa Weigla pracował wraz z żoną w Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami, gdzie byli codziennie doprowadzani z lwowskiego getta, pod eskortą. W styczniu 1943 zostali oboje deportowani do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie pracowali nad produkcją szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu. Ich córka Felicja przeżyła również wojnę, uratowana przez ludzi dobrej woli, przekazywana z rąk do rąk, w tym także przez katolickie zakonnice prowadzące sierociniec.

Po wojnie w PZH był kierownikiem Zakładu Surowic i Szczepionek. Pracownia Beztlenowców pozostała pod bezpośrednim jego kierownictwem.

Był członkiem Komisji Farmakopei Polskiej, Komisji Kwalifikacyjnej w PZH, Komitetu Mikrobiologii Polskiej, Rady Programowej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Rady Naukowej Instytutu Matki i Dziecka, The Royal Society of Medicine, Niemieckiej Akademii Przyrodników Leopoldina (niem. Deutsche Akademie der Naturforscher Leopoldina), przewodniczącym Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów, przewodniczącym Komisji do Kolekcji Drobnoustrojów PAN oraz konsultantem naukowym w Centralnym Laboratorium WWSS, honorowym członkiem American Society of Medicine. Brał czynny udział w 11 Międzynarodowych Kongresach Standaryzacji Biologicznej.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Prezentacja prof. Wacława Szybalskiego - Od Mikrobiologii Polskiego Lwowa do Terapii Wielolekowej i Genowej oraz Syntetycznej Biologii (od XIX do XXI w.) na XXVI Zjeździe Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów w Szczecinie w 2008 r. [1] (dostęp 2013-09-23)
  • Relacja córki, prof. Felicji Meisel-Mikołajczyk

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]