Henryk Niewiadomski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Henryk Niewiadomski
Dziad, Garbus
Data i miejsce urodzenia 1948
Warszawa
Data i miejsce śmierci 30 października 2007
więzienie Radom
Strona internetowa

Henryk Niewiadomski ps. Dziad, Garbus (ur. 1948 w Warszawie w dzielnicy Targówek, zm. 30 października 2007 w więzieniu w Radomiu) – Szef gangu wołomińskiego, z wykształcenia stolarz. Starszym bratem był Wiesław Niewiadomski ps.Wariat, jego synem był Paweł Niewiadomski ps.Mrówa.

Biografia[1][2][edytuj]

1948 - lata 90 XX w.[edytuj]

Urodził się w 1948 roku na Targówku jako drugie dziecko. Ojciec był alkoholikiem i gruźlikiem, zmarł gdy H.Niewiadomski miał 13 lat. Matka nie pracowała wychowywała czworo dzieci (H.Niewiadomskiego z trójką rodzeństwa). W połowie lat 90 XX w. prowadził także legalne interesy: założył w Ząbkach kantor wymiany walut i lombard. Według ustaleń Policji wtedy zajmował się także obrotem nielegalnym spirytusem. W 1992 roku został zatrzymany podczas konwojowania ładunku z nielegalnym spirytusem, sprawa nie trafiła do sądu.

5 ton papieru na ruble[edytuj]

Brał także udział w zakupie 5 ton papieru z Niemiec na banknoty do druku rubli rosyjskich. Ładunek od przekroczenia granicy niemiecko-polskiej kontrolowany był przez UOP. H.Niewiadomski ukradł ten ładunek wraz ze "Staśkiem" i bratem "Wariatem", kompromitując tę służbę specjalną. Po jakimś czasie "Dziad" oddał 3,7 tony tego papieru funkcjonariuszom UOP, natomiast 1,3 tony wykorzystał "Wariat", jak się później okazało do wydrukowania rubli.

Wyroki[3][edytuj]

W 1997 roku sąd uznał go winnym czynnej napaści na policjanta i skazał na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Kilka dni później H.Niewiadomski został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat za nieumyślne spowodowanie śmierci dwóch robotników na nielegalnej budowie obok swojego domu w Ząbkach. W 1999 roku został zatrzymany przez pododdział antyterrorystyczny Policji. Oskarżony został o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz przemyt i handel narkotykami. Po dwóch latach, w 2001 r. białostocki sąd okręgowy skazał H.Niewiadomskiego na 7 lat pozbawienia wolności, 40 tysięcy złotych grzywny oraz 3 letnie pozbawienie praw publicznych za podżeganie do zabójstwa Leszka Danielaka ps. Wańka oraz zlecenia napadu na małżeństwo R. spod Warszawy. Natomiast został uniewinniony z zarzutu kierowania gangiem wołomińskim.

Śmierć[edytuj]

Zmarł w zakładzie karnym w Radomiu, 30 października 2007 r., pomiędzy godziną 8:15 a 8:30, podczas zajęć świetlicowych (grał w ping-pong). Prawdopodobną przyczyna śmierci był wylew krwi do mózgu. Miał 59 lat[4].

Został pochowany 7 listopada 2007 w kwaterze rodzinnej obok syna Pawła Niewiadomskiego na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie[5].

Książka "Dziada"[edytuj]

W trakcie odsiadywania wyroku Henryk Niewiadomski napisał książkę Świat według Dziada – Pseudonim "DZIAD" (2002). Osobiście był jej wydawcą[6][7].

Przypisy

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]