Henryk Piątkowski (pułkownik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henryk Piątkowski
pułkownik pułkownik
Data i miejsce urodzenia 18 stycznia 1947
Horodło
Przebieg służby
Lata służby 1966-2003
Siły zbrojne Ludowe Wojsko Polskie
Siły Zbrojne RP
Jednostki Żandarmeria Wojskowa
Wojskowa Akademia Medyczna
Stanowiska komendant główny Żandarmerii Wojskowej
zastępca komendanta akademii wojskowej
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Henryk Piątkowski (ur. 18 stycznia 1947 w Horodle) – pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1966 roku, po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Mińsku Mazowieckim, został podchorążym Oficerskiej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

W 1969 rozpoczął zawodową służbę wojskową. Dowodził plutonem i kompanią w Ośrodku Szkolenia Wojskowej Służby Wewnętrznej im. Feliksa Dzierżyńskiego w Mińsku Mazowieckim. W latach 1975-1978 był słuchaczem Akademii Sztabu Generalnego im. gen. broni Karola Świerczewskiego w Rembertowie. Po ukończeniu akademii rozpoczął pracę dydaktyczną na stanowisku wykładowcy i starszego wykładowcy Cyklu Prewencji Oddziału Szkolenia Centralnego Ośrodka Szkolenia WSW, a następnie Centrum Szkolenia WSW w Mińsku Mazowieckim. W latach 1981-1982 był słuchaczem Podyplomowego Studium Organizacji i Zarządzania w ASG w Rembertowie.

W 1990, po rozformowaniu Wojskowej Służby Wewnętrznej, kontynuował służbę i pracę dydaktyczną na stanowisku kierownika Cyklu Porządkowego Wydziału Szkolenia Ośrodka Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

11 marca 1992 roku Minister Obrony Narodowej Jan Parys wyznaczył go na stanowisko komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej i awansował na pułkownika. W kwietniu 1993 roku objął stanowisko zastępcy komendanta Wojskowej Akademii Medycznej im. gen. dyw. Bolesława Szareckiego w Łodzi. W 2003 roku zakończył służbę wojskową.

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • 15 lat Żandarmerii Wojskowej III RP, pod red. Marty Radzimskiej, Fundacja Polonia Militaris 2005, ​ISBN 83-921076-7-5