Henryk Skwarka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Henryk Skwarka
Data i miejsce urodzenia

11 maja 1953
Toruń

Poseł IX kadencji Sejmu PRL
Okres

od 13 października 1985
do 3 czerwca 1989

Przynależność polityczna

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Odznaczenia
Brązowy Krzyż Zasługi Złota Odznaka „Za zasługi dla transportu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej” Złota odznaka honorowa „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” Srebrna odznaka honorowa „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” Brązowa odznaka honorowa „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”

Henryk Andrzej Skwarka (ur. 11 maja 1953 w Toruniu) – polski pracownik kolejowy i polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1974 ukończył Technikum Kolejowe Ministra Komunikacji im. Jana Rabanowskiego w Warszawie i wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Działał też w Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej (jako członek Zarządu Głównego). Był pomocnikiem maszynisty, a następnie maszynistą w Lokomotywowni PKP Warszawa – Olszynka Grochowska, następnie głównym technologiem utrzymania taboru trakcyjnego, maszynistą-instruktorem w Lokomotywowni PKP Warszawa – Olszynka Grochowska, kontrolerem, starczym kontrolerem trakcji w Zakładzie Taboru w Warszawie oraz Naczelnikiem Wydziału w PKP Cargo Mazowiecko-Podlaskiego Zakładu PKP Cargo S.A. Współzałożyciel Zakładowego Klubu Techniki i Racjonalizacji. Radny Rady Narodowej miasta stołecznego Warszawy. W latach 1985–1989 pełnił mandat posła na Sejm PRL IX kadencji w okręgu Warszawa Praga-Południe, zasiadając w Komisji Transportu, Żeglugi i Łączności oraz w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja wyborcza do rad narodowych.

Po 38 latach pracy w PKP ostatnio w PKP Cargo S.A., na 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, przeszedł do pracy w Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie, piastując stanowisko Kierownika Kontroli Wewnętrznej i Szkoleń. W czerwcu 2015, po 42 latach pracy na kolei, przeszedł na emeryturę. Od 2008 nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół im. St. Wysockiego (dawna „Kolejówka”) w Warszawie. Współzałożyciel i Dyrektor „Centrum Kształcenia i Doskonalenia Szkolenia Kadr Kolejowych” z siedzibą w Warszawie, aktualnie członek doraźny Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi[1]. Wyróżniony Złotą Odznaką „Zasłużony dla Transportu”[2], został także Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi I, II i III stopnia[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]