Henryk Sobolewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Henryk Sobolewski (ur. 1939, zm. 20 kwietnia 2009 w Koszalinie) – polski polityk, samorządowiec, prezydent Koszalina.

Był absolwentem Technikum Geodezyjnego w Poznaniu. Pracę zawodową zaczynał jako geodeta w Gdańsku. Ukończył studia na Wydziale Inżynieryjno - Ekonomicznym o specjalności ekonomika inwestycji na Politechnice Szczecińskiej W latach 1966-1975 piastował stanowisko dyrektora przedsiębiorstw budowlanych i inwestycyjnych. W 1975 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora w Zakładzie Badań i Wdrożeń przy Wojewódzkim Zjednoczeniu Przedsiębiorstw Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. W tym okresie dokonał opracowania kompleksowej dokumentacji organizacyjnej przekształcenia komunalnych jednostek budżetowych w samodzielne przedsiębiorstwa.

W latach 1976-1986 piastował funkcję wiceprezydenta Koszalina, a w latach 1986-1990 dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami - Głównego Geodety Województwa. W tym okresie był również członkiem komisji egzaminacyjnej przy Departamencie Geodezji w Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa na uprawnienia geodezyjne. Wchodził też w skład zespołu opiniodawczego ds. ustaw gruntowych i geodezyjnych.

Od 1990 r., pełnił funkcję przewodniczącego Podatkowej Komisji Odwoławczej, jednocześnie będąc pełnomocnikiem Ministra Finansów ds. reprezentowania interesu Skarbu Państwa w procesach przekształceń własnościowych, restrukturyzacji przedsiębiorstw, sądowych postępowań upadłościowych i układowych oraz ugód bankowych.

W latach 1994-1995 ponownie pełnił funkcję wiceprezydenta Koszalina. W latach 1995-1998 piastował funkcję przewodniczącego Komisji Planowania Przestrzennego i Gospodarki Gruntami oraz był członkiem Komisji Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki. W latach 1998-2002 był prezydentem Koszalina. Od 2002 do momentu śmierci sprawował funkcję radnego Rady Miejskiej.

Od 1977 do 1981 był prezesem Klubu Sportowego „Bałtyk”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]