Henryk Stalens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Henryk Stalens
Henri Stalens
Data urodzenia 1875
Zawód przemysłowiec, powstaniec śląski
Odznaczenia
Order Odrodzenia Polski Legia Honorowa (Francja)

Henryk Stalens (ur. 1875, zm. ?) − częstochowski przemysłowiec francuskiego pochodzenia, powstaniec śląski[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1875 roku niedaleko Waterloo. Pracował we Francji, w fabryce włókienniczej w okolicach Roubaix, należącej do rodzin Motte i Meillassoux. W 1895 roku został wysłany do Częstochowy, gdzie został urzędnikiem w fabryce Motte, Meillassoux i Canliez, gdzie pracował z przerwami do 1933 roku dochodząc do stanowiska dyrektora zakładu[2]. Był także dyrektorem i głównym udziałowcem Fabryki Kapeluszy w Częstochowie[3] i Wytwórni Wyrobów Trykotowo-Dzianych "Runo"[2]. Podczas I wojny światowej okupanci niemieccy zarekwirowali fabrykę jako należącą do obywatela francuskiego, a jej mienie częściowo rozkradziono. Stalensowi udało się jednak ukryć i uratować maszyny, za co uhonorowany został Orderem Odrodzenia Polski[3].

Był zaangażowany w działalność społeczną i charytatywną, wspomagał Towarzystwo Dobroczynności dla Chrześcijan, Towarzystwo Opieki nad Bezdomnymi Dziećmi, Schronisko Towarzystwa Ochrony Kobiet i częstochowski PCK. W 1922 roku był jednym z założycieli i członkiem honorowym Klubu Sportowego "Victoria" oraz członkiem zarządu Towarzystwa Budowy i Eksploatacji Teatru i Straży Ogniowej Ochotniczej. W 1936 roku rząd francuski odznaczył go Legią Honorową[2].

We wrześniu 1939 roku Henryk Stalens wraz z rodziną próbował wyjechać do Francji, ale w Zaleszczykach rodzinę zatrzymały wojska sowieckie. Przez pół roku byli przetrzymywani w więzieniu we Lwowie. Ze względu na zły stan zdrowia Stalensa oraz wpłacenie okupu rodzinie pozwolono ostatecznie wyjechać do Francji[4].

Z małżeństwa z Marie Houze miał syna Andre, który ożenił się z częstochowską aktorką, Julią Młynarczyk. Ich córka Monique Yvette jest matką aktorki Juliette Binoche.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]