Henryk Stalens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henryk Stalens
Henri Stalens
Data urodzenia 1875
Zawód przemysłowiec, powstaniec śląski
Odznaczenia
Order Odrodzenia Polski Legia Honorowa (Francja)

Henryk Stalens (ur. 1875, zm. ?) − częstochowski przemysłowiec francuskiego pochodzenia, powstaniec śląski[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1875 roku niedaleko Waterloo. Pracował we Francji, w fabryce włókienniczej w okolicach Roubaix, należącej do rodzin Motte i Meillassoux. W 1895 roku został wysłany do Częstochowy, gdzie został urzędnikiem w fabryce Motte, Meillassoux i Canliez, gdzie pracował z przerwami do 1933 roku dochodząc do stanowiska dyrektora zakładu[2]. Był także dyrektorem i głównym udziałowcem Fabryki Kapeluszy w Częstochowie[3] i Wytwórni Wyrobów Trykotowo-Dzianych "Runo"[2]. Podczas I wojny światowej okupanci niemieccy zarekwirowali fabrykę jako należącą do obywatela francuskiego, a jej mienie częściowo rozkradziono. Stalensowi udało się jednak ukryć i uratować maszyny, za co uhonorowany został Orderem Odrodzenia Polski[3].

Był zaangażowany w działalność społeczną i charytatywną, wspomagał Towarzystwo Dobroczynności dla Chrześcijan, Towarzystwo Opieki nad Bezdomnymi Dziećmi, Schronisko Towarzystwa Ochrony Kobiet i częstochowski PCK. W 1922 roku był jednym z założycieli i członkiem honorowym Klubu Sportowego "Victoria" oraz członkiem zarządu Towarzystwa Budowy i Eksploatacji Teatru i Straży Ogniowej Ochotniczej. W 1936 roku rząd francuski odznaczył go Legią Honorową[2].

We wrześniu 1939 roku Henryk Stalens wraz z rodziną próbował wyjechać do Francji, ale w Zaleszczykach rodzinę zatrzymały wojska sowieckie. Przez pół roku byli przetrzymywani w więzieniu we Lwowie. Ze względu na zły stan zdrowia Stalensa oraz wpłacenie okupu rodzinie pozwolono ostatecznie wyjechać do Francji[4].

Z małżeństwa z Marie Houze miał syna Andre, który ożenił się z częstochowską aktorką, Julią Młynarczyk. Ich córka Monique Yvette jest matką aktorki Juliette Binoche.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]