Henryk z Uppsali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Henryk
apostoł Finlandii
biskup
męczennik
Ilustracja
Bp Henryk udziela chrztu.
Miejsce urodzenia

Anglia

Data i miejsce śmierci

19 lub 20 stycznia 1160
jez. Köyliönjärvi (Finlandia)

Wspomnienie

19 i 20 stycznia

Atrybuty

mitra, pastorał

Patron

Finlandii

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

1153

Konsekrator

Nicholas Braekspar

Henryk z Uppsali (ur. w Anglii, zm. 19 lub 20 stycznia ok. 1160 na jez. Köyliönjärvi w Finlandii) – biskup, męczennik i święty Kościoła katolickiego nazywany apostołem Finlandii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jedynym źródłem wiedzy o tej historycznej postaci są późne i dość skąpe prace hagiograficzne. Na podstawie tych przekazów przypuszcza się, że Henryk z Uppsali pochodził z Anglii, a w Szwecji znalazł się w 1153 roku w świcie legata papieskiego późniejszego papieża Hadriana IV. Już jako biskup Uppsali miał towarzyszyć królowi Erykowi IX (późniejszemu św. Erykowi) w wyprawie mającej na celu chrystianizację Finlandii[1]. Henryk podjął działania w celu zorganizowania lokalnego Kościoła i pozostał na miejscu po powrocie Eryka Jedvardssona do Szwecji wypełniając dalej misję ewangelizacyjną.

Zemsta chłopa o imieniu Lalli obłożonego przez Henryka kanoniczną karą za zabójstwo położyła kres jego działalności. Zamordowany został na zamarzniętym jeziorze Köyliönjärvi 19 stycznia około 1160 roku.

Uznany za męczennika, pochowany został w Nousiainen, które stało się miejscem pielgrzymkowym. Pierwszej translacji pod koniec XIII wieku dokonano do katedry w Turku, a w czasie trwania III wojny północnej relikwie wywieźli Rosjanie (1720 r.).

Kult[edytuj | edytuj kod]

Henryk był otoczony kultem w całej Skandynawii, a od XVII wieku pojawił się także w polskich kalendarzach liturgicznych. Jest patronem Finlandii.

W ikonografii artyści przedstawiają Henryka jako biskupa w mitrze i z pastorałem, a wizerunkowi świętego czasami towarzyszy postać zabójcy[2].

Wspomnienie liturgiczne przypada na 19. i 20. stycznia[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Współcześni historycy skandynawscy kwestionują udział króla w tej wyprawie, która gdzie indziej określana jest mianem „wyprawy krzyżowej” (za Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 2: D-G. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 190. ISBN 83-7097-374-4.).
  2. Święty Henryk, biskup i męczennik. 12.01.2010. [dostęp 2010-07-08].
  3. Fabio Arduino: Sant' Enrico di Uppsala. [dostęp 2010-07-08]. (wł.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]