Herb Albanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Albanii
Ilustracja
Informacje
Wprowadzono

31 lipca 2002

Opis

czarny dwugłowy orzeł na czerwonej tarczy a nad nim złoty hełm Skanderbega

Herb Albanii – jeden z symboli państwowych Republiki Albanii.

Historia i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb bazuje na pieczęci Skanderbega, albańskiego bohatera narodowego z XV wieku. Przedstawia czarnego dwugłowego orła na czerwonej tarczy herbowej. Od 2002 roku nad orłem znajduje się złoty rysunek „hełmu Skanderbega” (znajdował się tam także w okresie albańskiej monarchii).

Oryginalny hełm Skanderbega, ozdobiony kozimi rogami, znajduje się obecnie w Wiedniu, a jego kopia - w muzeum Skanderbega w Krui. Według legendy rogi te są pamiątką tego, że Skanderbeg wspinał się po albańskich górach jak kozica, urządzając zasadzki na wojska tureckie.

Dwugłowy orzeł był godłem Cesarstwa Bizantyńskiego.

W okresie socjalistycznym godło Albanii uzupełniono o tradycyjne socjalistyczne symbole: wieniec z kłosów (symbolizujący rolnictwo i pracę, zwłaszcza na roli) i czerwoną gwiazdę - symbol ruchu robotniczego. Wieniec z kłosów przepasany był czerwoną szarfą, zaś u dołu znajdowała się data 24 maja 1944 r. Data ta nawiązuje do powołanego w tym dniu, przez komunistyczny ruch oporu (Armię Narodowo-Wyzwoleńczą), rządu tymczasowego, co stało się początkiem budowy socjalizmu w tym kraju. Godło w tej formie obowiązywało aż do zmiany systemu politycznego.


Historia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zaprojektowany przez albańskiego artystę Sadika Kaceli