Herb Austro-Węgier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
herb Austro-Węgier
Mały herb Austro-Węgier

Herb Austro-Węgier w dużej wersji składa się z dwóch jednakowych wielkości tarcz herbowych:

Pomiędzy nimi znajduje się herb rodowy Domu Habsbursko-Lotaryńskiego, czyli trójdzielna tarcza herbowa, na której widnieją po herbowej prawej lew czerwony z błękitną koroną i takimi pazurami na złotym (Habsburg); na środkowym na czerwonym srebrny pas (Austria); po lewej herbowej na złotym pas skośny czerwony, na którym trzy srebrne orły (Lotaryngia). Herb rodowy otoczony jest Orderem Złotego Runa. Poniżej znajdują się inne ordery Austro-Węgier – m.in. Order Marii Teresy oraz Order Świętego Stefana.
U podstawy herbu widnieje szarfa z łacińskim napisem „Indivisibiliter ac Inseparabiliter” – „Niepodzielna i Nierozdzielna” – będącym ostatnią dewizą Austro-Węgier (a właściwie dewizą cesarza Karola I).

Widoczny herb duży używany był w latach 19151918. Wprowadzony został Obwieszczeniem c.k. Prezydenta Ministrów z dnia 3 listopada 1915 r. w sprawie herbu, przeznaczonego do używania we wspólnych instytucyach austryacko-węgierskiej Monarchii[1]. Mały wspólny herb został zmieniony Obwieszczeniem c. k. Prezydenta Ministrów z dnia 27 kwietnia 1916 r. w sprawie ustanowienia nowej formy małego wspólnego herbu, przeznaczonego dla instytucyi Monarchii austryacko-węgierskiej[2].

Herb mały z 1916 po prawej herbowej miał mały herb Austrii – dwugłowego orła z tarczą w kolorach arcyksięstwa Austrii (dawne barwy Babenbergów i późniejsze Republiki), po lewej mały herb Węgier – do symboli węgierskich dodano chorwacką szachownicę. Pośrodku – trójdzielna tarcza herbowa Habsburgów. W herbie małym nie występują herby poszczególnych królestw i krajów koronnych (z wyjątkiem wspomnianej Chorwacji), nie ma też orderów.

W poprzednim okresie herb Austrii i Węgier najczęściej występowały osobno. Wspólnie pojawiały się na nielicznych dokumentach, szczególnie często od 1915.

Protoplaści Herbu Austro-Węgier[edytuj | edytuj kod]

Cesarstwo

Królestwo Węgier

Wielki herb z 1850[edytuj | edytuj kod]

Wielki Herb z 1850
rysunek pomocniczy

Wielki herb z 1867[edytuj | edytuj kod]

Wielki Herb z 1867
rysunek pomocniczy

Wielki herb z 1915[edytuj | edytuj kod]

Cesarstwo Austrii

Tarcza sercowa
rysunek pomocniczy

Królestwo Węgier

Tarcza
rysunek pomocniczy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dz. u. p. z 1915 r. Nr 328
  2. Dz. u. p. z 1916 r. Nr 125

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Chorągiew z roku 1901