Herb Bochni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Bochni

Herb Bochni przedstawia w polu tarczy herbowej barwy czerwonej, o kroju gotyckim, trzy narzędzia górnicze, w kolorze złotym, ustawione w słup: dwustronny młot pomiędzy kopaczką górniczą a kilofem. Ostrza narzędzi zwrócone są na zewnątrz. Tarczę herbową i narzędzia górnicze otacza obwiednia w kolorze czarnym.

Obecna wersja herbu przyjęta została 27 lutego 2008 r uchwałą Rady Miejskiej w Bochni Nr XVII/173/08 (obecnie: Rady Miasta Bochnia), po konsultacji z kierownikiem Zakładu Nauk Pomocniczych Historii UJ, dr hab. Zenonem Piechem. Herb nawiązuje do godła z najstarszej zachowanej pieczęci miasta z 1364 r. Herb otrzymał pozytywną opinię komisji heraldycznej działającej przy MSWiA, popartą stosowną uchwałą tejże komisji.

Poprzedni herb miasta używany od XVIII w. do 1939 r przedstawiał w polu czerwonym białego koronowanego orła trzymającego w prawej łapie berło, a w lewej miecz, na piersiach gmerk górniczy (w polu błękitnym narzędzia górnicze złote, młot i kilofy skrzyżowane trzonkami w dół). Herb taki przywrócono w grudniu 1998 i obowiązywał do 2003[potrzebny przypis].

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • A.Plewako, J.Wanag ."Herbarz miast polskich". Warszawa 1994.
  • M.Gumowski. "Herby miast polskich". Warszawa 1960.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Uchwała Nr XVII/173/08 Rady Miejskiej w Bochni z 27 lutego 2008 roku w sprawie: przyjęcia projektu symboli Królewsko Górniczego Miasta Bochnia.