Herb Bogatyni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Bogatyni
Ilustracja
Typ herbu
Wprowadzony

1969

Herb Bogatyni – jeden z symboli miasta Bogatynia i gminy Bogatynia w postaci herbu.[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed rokiem 1945, w czasie przynależności Bogatyni do państwa niemieckiego, była ona wsią. Ponieważ dawne gminy wiejskie „worka turoszowskiego” nie posługiwały się żadnym znakiem identyfikacyjnym (wyjątek stanowiły Markocice), również i Bogatynia nie posiadała herbu. Status miasta Bogatynia uzyskała po II wojnie światowej. W maju 1969 Miejska Rada Narodowa ogłosiła konkurs na herb miasta. 10 września 1969 wybrano jeden spośród trzynastu projektów co było równoznaczne z oficjalnym nadaniem miastu herbu.

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Prawa strona heraldyczna herbu zawiera wyobrażenie białego orła piastowskiego na czerwonym tle, symbolizującego przynależność Bogatyni do Polski. Lewa strona została przedzielona na pół. Górna część przedstawia rozpędzonego rycerza Rychłę (Rychnę) - legendarnego założyciela miasta - na białym koniu, z tarczą i sztandarem. Część dolną zajmuje siedem czarno-zielonych słupów. Czerń symbolizuje pokłady węgla, i wskazuje na górniczy charakter gminy, zieleń to użytki rolne okalające kopalnię. Skrzyżowane złote młoty na tle tych słupów stanowią wyobrażenie trudu energetyków.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UCHWAŁA RADY GMINY I MIASTA W BOGATYNI z dnia 28 lutego 2005 r. w sprawie Statutu Gminy i Miasta Bogatynia. Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego Nr 58 – 5148 – Poz. 1259. [dostęp 2020-06-08].