Herb Chełmna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Chełmna
Ilustracja
Typ herbu

miejski

Herb miasta Chełmna według P. Kuszewicza, 1623

Herb Chełmna – jeden z symboli miasta Chełmno w postaci herbu.[1] Historia herbu sięga XIII wieku i pierwotnie znacznie się on różnił od obecnie używanego.

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb Miasta Chełmna wpisany jest w błękitne pole, a nad samym herbem znajduje się korona koloru złotego. Korona posiada w środku lilię, po obu bokach profil lilii, które połączone są ze środkową lilią kształtami kotwic, a w punktach stycznych znajdują się trzy koła wysokości podstawy korony. Treść herbu znajduje się w stylizowanej winiecie koloru ciemnobrązowego. Winieta oddziela treść herbu białą ramką. Herb stanowi dziewięć pagórków koloru brązowego z podcieniem, szeregowo usytuowanych, po trzy w każdym rzędzie, a w drugim rzędzie, na środkowym pagórku wpisany jest krzyż maltański koloru ciemnobrązowego. Nad pagórkami znajduje się pole koloru jasnobłękitnego. Pagórki mają kształt zaokrąglony elipsy i oddzielone są liniami koloru ciemnobrązowego. Pod pagórkami widnieją trzy ciemnobłękitne fale wodne, oddzielone dwiema białymi liniami falistymi, w układzie poziomym.

Trzy fale symbolizują Wisłę. W pagórki wpisany jest krzyż maltański będący symbolem chrześcijaństwa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Załącznik do uchwały Nr XX/83/2003 Rady Miasta Chełmna z dnia 30 września 2003 r. BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ Urząd Miasta Chełmna, 2007-10-01. [dostęp 2020-07-09].