Herb Gdyni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Gdyni
Herb Gdyni
Typ herbu miejski
Projektant Leon Staniszewski
Wprowadzony 22 czerwca 1946
Ostatnie zmiany 12 grudnia 1979
Herb Gotenhafen w czasie niemieckiej okupacji

Herb Gdyni – jeden z symboli miejskich Gdyni.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb miasta Gdyni to w polu czerwonym dwie złote ryby odwrócone względem siebie, przebite srebrnym mieczem rękojeścią w górę. Miecz nie zawiera czubka. Górna ryba jest zwrócona w prawo. Srebrny miecz na czerwonym tle nawiązuje do proporca polskiej Marynarki Wojennej i wyraża odwagę mieszkańców Gdyni w obronie polskiego morza. Dwie ryby – jedna zwrócona na zachód, druga na wschód – wskazują na nadmorski charakter miasta i przypominają dawną wieś rybacką.

Historia herbu miasta Gdyni[edytuj | edytuj kod]

Okres międzywojenny[edytuj | edytuj kod]

Nowo założone miasto początkowo nie miało własnego herbu, więc ogłoszono konkurs. 15 czerwca 1927 odbyło się posiedzenie sądu konkursowego, który miał za zadanie wybrać herb spośród przedstawionych projektów. Na konkurs nadesłano 199 prac ale żadnej z nich nie wybrano z powodu niespełnienia wymagań technicznych[1].

Okupacja niemiecka[edytuj | edytuj kod]

Niemcy nazwali miasto Gotenhafen. Od 26 czerwca 1942 do końca II wojny światowej herbem był umieszczony na niebieskim tle, artystycznie przedstawiony srebrny statek Gotów. Z żaglem wypełnionym wiatrem, wiosłem przy rufie, bocianim gniazdem przyozdobionym proporcem. Nadburcie zdobiły tarcze ze swastykami. Dziób zakończony taranem w kształcie głowy nieokreślonego zwierzęcia. Symbolizował rzekomą odwieczną niemiecką rdzenność Gdyni, na której teren przybyli Goci w starożytności. Autorem tego projektu był Otto von Schichko[2]. Był to pierwszy herb Gdyni, ponieważ przedwojenny konkurs nie przyniósł rezultatu.

Okres powojenny do czasów obecnych[edytuj | edytuj kod]

Obecnie istniejący herb został wybrany 22 czerwca 1946 na otwartym konkursie na herb miasta. Herb ten był początkowo nazywany "walecznymi rybami". Jednym z konkurencyjnych projektów, który nie został wybrany, były umieszczone w pionie korona piastowska i dwa srebrne orły pod nią. Całość znajdowała się na niebieskiej tarczy.

Kolejne nagrody zdobyły prace autorów:

  1. Leon Staniszewski
  2. Andrzej Siemaszko
  3. Tadeusz Gronowski

Projekt Leona Staniszewskiego stał się nieoficjalnym herbem Gdyni. Miejska Rada Narodowa zatwierdziła go 12 grudnia 1979 roku. Jedyną poważniejszą zmianą są zamknięte pyszczki ryb. Niektóre źródła podają błędny obraz herbu – błękitne tło i złota rękojeść miecza[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sławomir Kitowski: Gdynia. Miasto z morza i marzeń. Gdynia: Studio Spartan, 1997, s. 97. ISBN 83-906429-0-5.
  2. Gdynia w okresie II wojny światowej (Gotenhafen 1939-1945) – Opis mapy Gotenhafen [1]
  3. Np. Andrzej Plewako, Józef Wanag: Herbarz miast polskich. Warszawa: Arkady, 1994, s. 49. ISBN 83-213-3568-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]