Herb Gdyni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Miasta Gdynia
Herb Miasta Gdynia
Typ herbu miejski
Projektant Leon Staniszewski
Wprowadzony 22 czerwca 1946
Ostatnie zmiany 12 grudnia 1979
Herb Gotenhafen w czasie niemieckiej okupacji 1939-45

Herb Miasta Gdynia – jeden z symboli miejskich Gdyni.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb Miasta Gdynia to w polu czerwonym dwie odwrócone względem siebie śledzie barwy złotej, przebite mieczem (z wyglądem szczerbca) barwy srebrnej rękojeścią w górę. Wizerunek miecza bez ukazania sztychu. Górna ryba jest zwrócona na zachód, dolna na wschód. Miecz na czerwonym polu nawiązuje do proporca Marynarki Wojennej i wyraża odwagę mieszkańców Gdyni w obronie polskiego morza. Dwie ryby wskazują nadmorski charakter miasta i przypominają dawną wieś rybacką.

Historia herbu[edytuj | edytuj kod]

Okres międzywojenny XX w.[edytuj | edytuj kod]

Nowo założone miasto nie miało herbu, więc ogłoszono konkurs. 15 czerwca 1927 odbyło się posiedzenie sądu konkursowego, który miał za zadanie wybrać herb spośród przedstawionych projektów. Na konkurs nadesłano 199 prac ale nie wybrano jakiejkolwiek z powodu niespełnienia wymagań technicznych[1].

Okupacja niemiecka 1939-1945[edytuj | edytuj kod]

Niemcy nazwali miasto Gotenhafen i nadali herb. Autorem herbu był Otto von Schichko[2]. Od 26 czerwca 1942 do końca II wojny światowej herbem był umieszczony na niebieskim tle, artystycznie przedstawiony srebrny drakkar Gotów. Z żaglem wypełnionym wiatrem, wiosłem przy rufie, bocianim gniazdem przyozdobionym proporcem. Nadburcie zdobiły tarcze ze swastykami. Dziób zakończony taranem w kształcie głowy smoka. Symbolizował rzekomą odwieczną niemiecką rdzenność Gdyni, na której teren przybyli Goci w starożytności. Był to pierwszy herb Gdyni.

Okres po 1945 r.[edytuj | edytuj kod]

Obecnie istniejący herb został wybrany 22 czerwca 1946 na otwartym konkursie na herb miasta. Herb był początkowo nazywany "walecznymi rybami". Jednym z konkurencyjnych projektów, który nie został wybrany, były umieszczone w pionie korona piastowska i dwa srebrne orły pod nią. Całość znajdowała się na niebieskiej tarczy.

Kolejne nagrody zdobyły prace autorów:

  1. Leon Staniszewski
  2. Andrzej Siemaszko
  3. Tadeusz Gronowski

Projekt Leona Staniszewskiego stał się nieoficjalnym herbem Gdyni. Miejska Rada Narodowa zatwierdziła go 12 grudnia 1979 roku. Jedyną poważniejszą zmianą są zamknięte pyszczki ryb. Niektóre źródła podają błędny obraz herbu – błękitne tło i złota rękojeść miecza[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sławomir Kitowski: Gdynia. Miasto z morza i marzeń. Gdynia: Studio Spartan, 1997, s. 97. ISBN 83-906429-0-5.
  2. Gdynia w okresie II wojny światowej (Gotenhafen 1939-1945) – Opis mapy Gotenhafen [1]
  3. Np. Andrzej Plewako, Józef Wanag: Herbarz miast polskich. Warszawa: Arkady, 1994, s. 49. ISBN 83-213-3568-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]