Herb Genui

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Genui

Herb Genui – przedstawia białą tarczę z czerwonym krzyżem, podtrzymywaną przez dwa gryfy i zwieńczoną koroną książęcą, z głową Janusa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Herb miasta Genui zawsze był związany z jej historią polityczną: w ostatnim okresie arystokratycznej Republiki przedstawiał tarczę z krzyżem i z koroną królewską podtrzymywaną przez dwa gryfy z uniesionymi ogonami; w 1797 roku, po rewolucji francuskiej na mocy dekretu znoszącego starożytne insygnia gryfy z herbu usunięto. W 1816 roku, po przyłączeniu do Królestwa Sardynii, na wniosek rady miasta Genua otrzymała od króla Wiktora Emanuela I nowy herb: czerwony krzyż na białym polu z tarczą ozdobioną gryfami, których ogony, na znak poddaństwa, znajdowały się pomiędzy ich nogami[1].

W 1897 roku rada miejska przyjęła wniosek o modyfikacji herbu, w którym gryfy, przez wzgląd na pamięć o królu Humbercie I, miały ogony uniesione lekko ponad nogami[1].

W 2000 roku dokonano kolejnej modyfikacji herbu, w którym gryfy mają ogony uniesione wyrażając w ten sposób współczesne aspiracje miasta[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Comune di Genova: Lo Stemma (wł.). www.comune.genova.it. [dostęp 2016-11-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]