Herb Gliwic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Gliwic
Ilustracja
Typ herbu miejski
Wprowadzony 29 października 1964 r.
Ostatnie zmiany 14 listopada 1996 r.

Herb Gliwic – obecny herb miasta Gliwic został wprowadzony uchwałą Miejskiej Rady Narodowej z 29 października 1964 roku[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obecny herb miasta Gliwic jest podzielony w słup na dwa pola. Pole pierwsze (lewe na rysunku, prawe według zasad heraldyki) to złoty półorzeł na błękitnym polu, będący herbem Piastów śląskich z linii Władysława opolskiego, który lokował to miasto. Pole drugie to srebrna baszta z niebieskim dachem i oknem na czerwonym tle. Baszta symbolizuje potęgę miasta, otoczonego murami miejskimi i spełniającego funkcję warowną.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy herb Gliwic pojawił się prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku. Najstarszy jego wizerunek widnieje na pieczęci przy dokumencie wystawionym w 1400 roku przez burmistrza i radę miejską. Herb ten był zbliżony do dzisiejszego i składał się z półorła i wieży obronnej. Bez większych zmian pozostawał w użyciu do początku XVII wieku.

Za opór przeciw duńskim wojskom Ernesta Mansfelda cesarz Ferdynand II obdarzył Gliwice przywilejami, w tym nowym herbem. Herb ten przedstawiał wieżę z otwartą do połowy bramą, nad którą znajdowała się Matka Boska z Dzieciątkiem. Na bramie znajdowały się skrzyżowane gałęzie palmowe, a pośrodku duża litera F powyżej rzymska cyfra II. Po lewej stronie (prawej herbowej) widniał czarny półorzeł w czerwonym polu przeciętym białą belką (herb cesarstwa na tle rodowego herbu Habsburgów – zwierzchników miasta), po prawej stronie (lewa herbowa) znajdował się złoty półorzeł na błękitnym tle (herb Piastów górnośląskich – założycieli miasta). Herb ten poddawany licznym drobnym zmianom przestał funkcjonować dopiero krótko po zakończeniu II wojny światowej. Do dziś znajduje się na wielu zabytkowych budynkach w mieście.[2]

W 1964 r. wprowadzono herb nawiązujący do pierwotnego herbu miasta. 11 września 1978 r. w związku z nadaniem miastu Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski insygnia orderu umieszczono w herbie[3]. Obecny herb wprowadzono 14 listopada 1996 r.[4]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Małgorzata Kaganiec: Herby miast województwa śląskiego. Katowice: Wydawnictwo Muzeum Śląskiego, 2007. ISBN 978-83-60353-14-1.