Herb Gryfic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przedwojenna wersja herbu

Herbem miasta i gminy Gryfice jest gryf pomorski w kolorze czerwonym, o czerwonym dziobie i pazurach na białym polu tarczy herbowej z zaokrągloną dolną krawędzią, trzymający w szponach lilię w kolorze żółtym. Bordiurę stanowi cienka czarna linia. Herb oraz jego barwy zostały umieszczone także na fladze miasta i gminy.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

  • czerwony gryf nawiązuje do założyciela miasta księcia pomorskiego Warcisława III z dynastii Gryfitów, a także Barnima I, który nadał miastu nazwę,
  • złota lilia symbolizuje znajdujący się w mieście kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (tj. kościół farny).

Kształtowanie się herbu[edytuj | edytuj kod]

Na pieczęci z XIII/XIV w. wyobraża gryfa stojącego na podwójnej lilii, w XIV w. zamiast lilii występują fale rzeczne[1]. Ostatecznie ukształtował się wizerunek stojącego na białym tle czerwonego gryfa trzymającego w szponach złotą lilię heraldyczną.

Według Bruggemanna, historyka, pierwotny herb Gryfic był umieszczony na niebieskim tle[2]. Był to czerwony gryf z płynącą poniżej rzeką Regą, któremu dodano w 1334 roku lilię.

Obecny wizerunek herbu[edytuj | edytuj kod]

Do 2004 r. herb miasta i gminy Gryfice nie uzyskał pozytywnej opinii MSWiA dot. projektu herbu. Burmistrz Gryfic wnioskował dwukrotnie[3] ws. zaopiniowania przedłożonych projektów. Poprawiony projekt herbu uzyskał pozytywną opinię Komisji Heraldycznej działającej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Komisja w pierwszej negatywnej opinii zaproponowała by m.in. zmianę koloru dzioba i szponów ze złotych na czerwone dzięki czemu bardziej wyróżniałaby się lilia. Dodatkowym elementem poprzedniej wersji herbu była belka w górnej części tarczy herbowej, z napisem GRYFICE, które nie było zgodne z zasadami heraldyki.

29 października 2004 r. MSWiA pozytywnie zaopiniowało przedłożone projekty herbu (jednakże zgłaszając uwagi dot. ich realizacji plastycznej). Dzięki tej decyzji Rada Miejska w Gryficach mogła ustanowić nowy wizerunek herbu uchwałą z 7 grudnia 2004 r. ws. ustanowienia herbu i flagi gminy Gryfice (unieważniając poprzednią wersję herbu).

Marginalia[edytuj | edytuj kod]

Komisja Heraldyczna, której przewodniczył prof. dr hab. Stefan K. Kuczyński, w swojej drugiej opinii o projektach herbu i flagi Miasta Gryfice[4] stwierdziła, iż czerwony gryf tylko dotyka pazurami złotej lilii, a powinien ją trzymać. Komisja zidentyfikowała także wizerunek herbu jako odbitkę cyfrową z książki Miasta polskie w tysiącleciu[5]. Ponadto komisja zaleciła przedstawienie skali barw w przestrzeni CMYK lub systemie poligraficznym Pantone.

Motyw herbu[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strategia Gminy Gryfice 2005–2020, 1.1 Rys historyczny.
  2. Jerzy Wojciech Grycmacher, Legenda powiatu gryfickiego (opracowanie), Gryfice 2003.
  3. 10 grudnia 2003 r. oraz 3 czerwca 2004 r.
  4. Załącznik do uchwały nr 133-861/O/2004.
  5. M. Siuchniński (red. nauk.), Miasta polskie w tysiącleciu, T. 2, Wrocław-Warszawa-Kraków 1967, tablica CI.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]