Herb Homla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Homla
Ilustracja
Typ herbu miejski
Wprowadzony 16 lipca 1997

Herb Homla – jeden z symboli Homla wprowadzony 16 lipca 1997 decyzją Komitetu Wykonawczego Miasta Homla.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Na tarczy francuskiej w lazurowym polu leżący złoty ryś.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Herb Zygmunta II Augusta[edytuj | edytuj kod]

Rekonstrukcja herbu nadanego przez Zygmunta II Augusta

Pierwszy herb Homlowi nadał król Polski i wielki książę litewski Zygmunt II August 21 marca 1560 lub 1562. Nawiązywał on do pieczęci miejskiej z wizerunkiem krzyża kawalerskiego. Z okresu używania herbu nie zachowało się żadne jego przedstawienie. Został on zrekonstruowany przez białoruskiego historyka i heraldyka Anatola Citoua. Przy odtwarzaniu wyglądu herbu korzystano m.in. ze znanych herbów innych miast dawnej Rzeczypospolitej – Orszy, Krzyczewa i Wieliża. Rekonstrukcja przedstawia srebrny krzyż kawalerski na czerwonym tle.

Nie jest jasne kiedy herb ten przestał być używany. Historycy przypuszczają, że był on w użyciu jeszcze przez pewien okres po odpadnięciu Homla od Rzeczypospolitej w wyniku I rozbioru Polski w 1772.

Zabór rosyjski[edytuj | edytuj kod]

Herb używany w latach 1855–1917

Od 1775 Homel był miastem prywatnym, w związku z czym nie miał nadanego własnego herbu. 16 sierpnia 1781 nadano herb pobliskiej Bielicy, będącej siedzibą powiatu. Herb ten składał się z dwóch pól. W górnym znajdowała się górna połowa herbu rosyjskiego (dwugłowy czarny orzeł z koroną pomiędzy głowami na złotym tle). Dolne pole przedstawiało leżącego rysia na niebieskim tle. Górne pole symbolizowało przyłączenie tych ziem do Cesarstwa Rosyjskiego, dolne nawiązywało do lokalnej fauny.

W 1852 siedziba władz powiatowych została przeniesiona do Nowej Bielicy, która w 1854 została przyłączona do Homla. 23 grudnia 1855 dotychczasowy herb Bielicy został zatwierdzony jako herb Homla. Tarczę herbową zwieńczono wówczas koroną w kształcie murów miejskich. Herb ten był używany do rewolucji październikowej w 1917, po której usunięto z niego koronę cesarską, a wkrótce zaprzestano jego używania.

Okres sowiecki[edytuj | edytuj kod]

W czasach sowieckich miastu nie nadano nowego herbu. W użyciu były różne herby i loga w różnych wariantach, jednak żadne z nich nie miało charakteru oficjalnego.

Niepodległa Białoruś[edytuj | edytuj kod]

Po uzyskaniu przez Białoruś niepodległości, już w latach 90. XX w. przystąpiono do opracowania herbu miasta. Za podstawę nowego projektu przyjęto herb z czasów carskich, z którego w trakcie prac usunięto górne pole z dwugłowym orłem oraz koronę nad tarczą. Nowy herb wprowadzono 16 lipca 1997 decyzją Komitetu Wykonawczego Miasta Homla. Herb został zatwierdzony przez Państwową Służbę Heraldyczną Republiki Białorusi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]