Herb Izbicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Izbicy
Ilustracja
Typ herbu

miejski

Herb Izbicy – jeden z symboli miasta i gminy Izbica w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia w polu białym krzyż kawalerski koloru czerwonego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wiktor Wittyg w Pieczęciach miast dawnej Polski z 1905 podaje na str. 94. Izbica, woj Lubelskie. Obecnie osada. Według słownika geograficznego Antoni Granowski w r. 1760 (red. Izbica została ponownie lokowana 8 września 1750, rok 1760 jest podawany przez wielu późniejszych historyków opierając się na błędnej analizie źródeł zapoczątkowanej w XIX-wiecznych encyklopediach - np. Olgebranda) wyjednał u Augusta III przywilej erekcyjny zamieniający wieś na miasto; przywilej ten chyba będzie odnowieniem jakiegoś dawniejszego, ponieważ pieczęć dokumentu z r. 1581 udowadnia egzystencję miasta w tym roku; na tym samym dokumencie zaznaczono, że miasto opłaca czopowe na ręce poborcy Krasnostawskiego. (opis pieczęci): Pieczęć okrągła (25 mm.) przedstawia bramę o trzech spiczastych wieżyczkach kulkami zakończonych, w bramie podkowa barkiem do góry, na którym krzyż, w podkowie strzała żeleźcem nadół (herb Dołęga). W otoku napis SIG CIVITAS IZBICA (pieczęć na dokumencie z r. 1581).

Antoni Chomiński potwierdza Wittyga w "Herbach miast i ziem polskich" z 1939.

Począwszy od 1959 Marian Gumowski przedstawia herb Izbicy jako krzyż prosty, podając w "Pieczęciach i herbach miejscowości województwa lubelskiego": Wnet po swojej lokacji [miasto Izbica] sprawiło sobie pieczęć z takim krzyżem nieco wydłużonym z napisem w otoku o odwróconych literach SIGILUM * CIVITAT * ISBICA (28 mm.). Znalazła się na dokumencie z 1553 r.. Powtarza tę tezę w "Miastach polskich w tysiącleciu. Tom I", gdzie jako herb Izbicy podaje ten sam krzyż na czerwonym polu. Takie wyobrażenie z pieczęci, jest obecnym herbem miejscowości i gminy. Dodaje też w "Pieczęciach i herbach miejscowości województwa lubelskiego": W. Wittyg op. cit. s. 93 miesza Izbicę lubelską z Izbicą kujawską; toż robi i Chomiński, op. cit., Herb Dołęga w bramie o trzech wieżach to herb Izbicy kujawskiej.

Dr Henryk Seroka twierdzi zaś[2], że obecny herb gminy Izbica powstał w wyniku nieporozumienia. Herb tej gminy przedstawia w polu srebrnym krzyż kawalerski czerwony, a jego źródłem jest błąd upowszechniony przez M. Gumowskiego (niesłusznie przy tym korygującego ustalenie W. Wittyga), utrwalony następnie przez wydawnictwo "Miasta polskie w Tysiącleciu". Błąd polegał na niewłaściwej identyfikacji pieczęci miejskiej odciśniętej na dokumencie z 1553 r. należącej rzeczywiście do miasta Izbica, jednak nie Izbicy w ziemi chełmskiej lecz Izbicy Kujawskiej. Przemawiają za tym realia historyczne oraz treść samego dokumentu... rzekomy historyczny herb gminy Izbica wyrasta z fałszywych przesłanek historycznych i wymagać będzie ponownego opracowania.

Rzekomy pierwowzór herbu Gminy Izbica za Pieczęcie miast dawnej Polski. Zeszyt 1, Wiktor Wittyg, 1905
Rzekomy pierwowzór herbu Gminy Izbica za Pieczęcie miast dawnej Polski. Zeszyt 1, Wiktor Wittyg, 1905

Przypisy[edytuj | edytuj kod]