Herb Izraela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Godło Izraela - menora

Państwowym godłem Izraela jest menora - złoty świecznik z gałązkami oliwnymi po bokach i napisem "ישראל" (pol. Izrael).

Godło opiera się na wersecie proroka Zachariasza (rozdział 4:2,3): "...Widzę świecznik, cały ze złota, a u jego szczytu zbiornik, podtrzymujący siedem lamp, a każda lampa ma siedem palników. I dwie oliwki stoją, jedna z prawej, a druga z lewej strony zbiornika."

Od przeszło 3 tys. lat menora stanowi symbol narodu żydowskiego. Światło tego złotego świecznika oświetlało wnętrze Świątyni już w tułaczce dzieci Izraela po Pustyni Synaj. Jej światło rozświetlało I i II Świątynię w Jerozolimie. Od tamtych czasów menora służy jako symbol spuścizny żydowskiej w niezliczonych miejscach i w różnych formach.

Menora została wybrana jako oficjalny emblemat Państwa Izrael. Symbol ten można dzisiaj zobaczyć na wielu budynkach rządu izraelskiego, na gmachach ambasad Izraela na całym świecie, sądach izraelskich, oficjalnych materiałach piśmiennych oraz na sztandarze prezydenta Państwa Izrael.

Modelem emblematu była menora z reliefu na Łuku Triumfalnym Tytusa w Rzymie. Pięciometrowa menora z litego brązu, dłuta B. Elkana, stoi naprzeciw wejścia do Knesetu. Widoczne na jej ramionach płaskorzeźby przedstawiają losy narodu żydowskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]